ILLZ nr. 2 View larger

ILLZ nr. 2

BKP0014

New product

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 2

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmbajtja e revistës nr. 2 “Illz”

Fatos Arapi - Lavdi Humbësve (Gloria Victis)
Josif Brodski - Busulla ime në oqeanin e librave, Ese
(Përktheu: Skender Buçpapaj)
Enes Karić - Njeriu si ajo bima e brishtë, Ese
(Shqipëroi dhe paisi me shënime: Ben Andoni)
Salman Rushdie - Shënime për Shkrimësinë dhe Kombin
(Përktheu: Granit Zela)

Pjetër Budi - Madhështi e njerëzve
Dritero Agolli - Pelegrin
Esat Mekuli - Shiftar – Mos më thuej
Kasëm Trebeshina - Dy Botët
Migjeni - Parathania E Parathanieve
Naim Frashëri - Bukuria (Fragment)
Ndre Mjeda - Lirija (Fragment Poeme)

Harold Bloom - Çfarë po e rrënon letërsinë, intervistë
(Intervistoi: Michael Skafidas - Përktheu: Granit Zela)
John Jurgensen, Anna Russell - A janë tekstet e Bob Dilanit letërsi?
(Përktheu: Granit Zela)

Bernardin Palaj - “Hymni I Kosovës”, Poezi
Dom Ndre Zadeja - Kunora e Bylbylave, Poezi
Vincens Prendushi - Shekullit, Poezi

Paolo Coehlo - Shkrimtari Brazilian që nuk ka frikë nga Kallashnikovët
(Intervistoi: Luan Rama)
Matteo Mandalà - Dritëro Agolli dhe Arbëreshët...

Bob Dylan - Kjo Er’ që fryn; Këngë për martesën; Në derë t’parajës po trokas; S’është ende terrinë
(Përktheu: Granit Zela
Vasko Popa - Poezi, Përktheu nga origjinali Ben Andoni

Gjergj Fishta - Mbi Natyrë T’artit - Shënime Estetike-

Hamit Aliaj - Poezi
Ilirian Zhupa - Poezi
Imer Topanica - Poezi
Ndue Ukaj - Poezi
Olimbi Velaj - Poezi

Ardian-Christian Kyçyku - Zo-Om, Tregim
Faruk Myrtaj - Burg për veten, Tregim
Granit Zela - E dashur Ana…, Tregim
Istref Haxhillari - Hija e një gruaje, Tregim
Mario Liguori - Pemë të ndaluara, Tregim
(Përktheu nga gjuha serbe: Anton Gojçaj)
Qazim D. Shehu - Ti më the, Marina…, Tregim

Yevgeny Yevtushenko - Bisedë me një shkrimtar amerikan, Poezi
(Shqipëroi: Elidabuçpapaj)
Tasos Livadhitis - Ky yll është për të gjithë ne, Poezi
Manolis Anagnostakis - Shah, Poezi
Menelaos Ludemis - Vdekja e hirtë, Poezi
(Shqipëroi: Ardita Jatru)
Ali Xhengizkan - Ditë e kuqe, natë e bardhë, Poezi
Adnan Azar - Pyetje të pamjaftueshme për një natë, Poezi
Attila Ilhan - Më mbaj për dore, Poezi
Edip Xhansever - Poshtë shirash të pashë, Poezi
(Shqipëroi: Rozana Belli)
Boris Maruna - Letër Ibrahim Rugovës, Poezi
(Shqipëroi: Elida Buçpapaj)

Lazer Stani - Koha për mMuzikë, Ese
Salajdin Salihu - Me hijen e Danillo Kishit, Ese

Fatmir Minguli - Atdheu midis pasionit dhe mëkatit
(Vështrim mbi romanin " Passio" të shkrimtarit Anton Gojçaj)
Izet Duraku - Romani i antitezave dhe dyzimeve të hidhura
(Vështrim mbi romanin “12 Ditë në Tiba” të Sulejman Didës)
Milazim Krasniqi - Ese për poezinë “Curiculum Vitae” të Adem Gashit

Enkeleda Ristani- Poezi, Bija Ime
Lindite Ramushi Dushku - Poezi, Shkrihemi
Suzana Zisi - Poezi, Shekspiri Im
Vera Istrefaj - Poezi, Çast I Dehur
Xheni Tanini Hali - Poezi, Jam kisha e vogël

Jonas Hassen Khemiri - Shtëpia (Fragment Romani)
Jovan Nikollaidis - Sehara (Fragment Romani)
Klara Kodra - Dorëshkrimi (Fragment Romani)

Arshi Pipa - Kanali, Poezi
Trifon Xhagjika - E pashë atdheun lakuriq, Poezi
Vilson Blloshmi - Saharaja, Poezi

Jean Cocteau - Zëri Njerëzor, Dramë
(Përktheu dhe përcolli me shënimin hyrës: Luan Rama)

Miftar Spahija Thaçi - (Fragment nga romani Arbanët e Curranët)

Adriana Duka - Totalitarizmi në romanin "Karpa" të Martin Camajt
Ali Aliu - Shkrimtar i Majave Letrare, - Mbi Prozën E Zija Çelës-
Behar Gjoka - "E Mbsuame E Krishterë" - E Lek Matrëngës…
Riza Braholli - Zef Zorba, Poeti dhe njeriu

Arqile Gjata - Rreth romanit “Home’’ të Ardian-Kristian Kyçyku
Bajram Sefaj - “Frederik Reshpja që se kuptuam kurrë” e Petrit Palushit.
Diana Çuli - Floresha Dado, Lexuesi në kurth: Eseistika e Kadaresë
Murat Aliaj - Mbresa nga libri poetik “Vreshtat e Dionisit” e Grigor Jovanit
Ragip Sylaj - Rreth Vëllimit poetik të Skënder Zogajt, “Maskat dhe pak përtej”,
Remzi Limani - Xhevdet Bajraj në antologjinë “21 Poetë Për Paqen”
Vaid Hyzoti - Një letër Rexhep Shahut, për librin "Lis i vetëm në fushë"

Eda Merepeza - Shqipëria dhe Panairi i Librit i Pekinit
Kosova Pjesë e Panairit të Librit në Frankfurt

Data sheet

pages240
ISBN25207571
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë