Ekonomia e medias View larger

Ekonomia e medias

Gillian Doyle A-004337

New product

302 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928425638

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

19 other products in the same category:

More info

Ekonomia e medias synon të ndërthurë studimet për ekonominë me ato të medias. Ajo ka të bëjë me forcat e ndryshueshme ekonomike që udhëheqin dhe kufizojnë zgjedhjet e drejtuesve, të praktikuesve dhe vendimmarrësve të tjerë në mëdia. Konceptet dhe problemet ekonomike që do të paraqesë ky liber do të shërbejnë si bazë për të zhvilluar njohuritë tuaja rreth operimit dhe menaxhimit të bizneseve mediatike.Ekonomia e medias, pra, trajton nje game çështjesh, përfshire tregtinë ndërkombëtare, strategjitë e bizneseve, segmentimin, diversifikimin e risqeve, shfrytëzimin e të drejtave, politikën e çmimeve, evolucionin e tregjeve të publicitetit, konkurrencën dhe përqëndrimin industrial që prekin kompanitë dhe industritë mediatike. Këto tema do të thellohen përgjatë kapitujve të këtij libri. Fokusi mbizotërues do të jetë 'mikroekonomia' (d.m.th. tregjet ose kompanitë e veçanta), kurse të tjerat do të ndriçohen në dimensionin makroekonomik.Ky libër sqaron disa nga konceptet ekonomike dhe problemet më kryesore që ndesh media. Ai është konceptuar për lexues që nuk janë specialiste të ekonomisë, por që duan të zotërojnë mjetet e nevojshme për të shpjeguar disa nga veçoritë ekonomike dhe duke shtruar pyetjet më interesante mbi politikat industriale që ndikojnë kompanitë dhe tregjet mediatike.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages232
ISBN9789928425638
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë