A na duhen me gazetaret?

Éric Scherer BPA0019

New product

Përshkrim i shkurtër

Manifest për një ''gazetari të shtuar''

More details

302 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928415332
Viti i botimit2012

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

17 other products in the same category:

More info

Pjesë nga libri:

Nëse vazhdon në mënyrë "business as usual", gazetaria shpejt do të bëhet e panevojshme dhe jashtë interesit të publikut dhe vendimmarrësve që tashmë informohen ndryshe. Duhet që asaj t'i rikujtohet funsksioni, misioni dhe vendi në ekosistemin e ri të inforamcionit të ndarë.

Sepse, nëse shtyptshkronja lejoi demokratizimin e leximit, interneti siguroi atë të shkrimit. Krijimi i përmbajtjes, sidomos atyre gazetareske, nga njerëzit që dikur i quanim audienca, është bërë fenomenal. S'është më nevoja për shtypshkronjë për t'u lexuar, për stacione radio për t'u dëgjuar ose televizione për t'u parë. Gjithsecili ësthë bërë një media!

Qytetarët mosbesues kundrejt autoriteteve të krijuara, kthehen drejt njëri – tjetrit, për të shkëmbyer përbotshëm përmes rrjeteve sociale dhe po i brakstisin mediat e vjetra... të ndërmjetësuara dhe gazetarët... po anashkalohen. E dëshmojnë këtë Wikileaks dhe ngjarjet e afërta politike në vendet arabe.

Por përballë "infobezitetit" që na pllakos nga mëngjesi në darkë, një gazetari e re e vlerave të shtuara, realizuar nga profesionistë më pak arrogantë, shfaqet gjithashtu gjithnjë e më e domosdoshme për të vënë rregull në cunamin e informacionit.

Një gazetari e filtrimit bindës, pasuruar nga audienca, teknologjitë e reja dhe mundësitë e jashtëzakonshme të kësaj shoqërie të re në linjë. Një gazetari e shtuar! A do dinë gazetarët ta rishpikin profesionin e tyre?

Në mungesë të kësaj, kjo audiencë e re, e cila ka marrë kontrollin e mjeteve të tyre, do të përcaktojë e vetme, nëse ata do të mbeten të dobishëm dhe bindës. Pa ta?

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages190
ISBN9789928415332
Shtëpia botuesePapirus
Viti i botimit2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiTomi Nakuçi