Europa ballkanike: Nga 1945 ne ditet tona View larger

Europa ballkanike: Nga 1945 ne ditet tona

Bernard Lory BDI0058

New product

Përshkrim i shkurtër

Nuk janë "fuçi baruti" për Europën: vendet ballkanike janë pjesë e kontinentit, ku ndarja dyshe e botës pas vitit 1945 solli copëtimin më të egër gjeopolitik.

More details

514 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9997894346301

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vija ndarëse e lë Rumaninë dhe Bullgarinë në Traktatin e Varshavës, kurse Greqinë e përfshin në NATO; Jugosllavia bëhet nxitësja e Lëvizjes së të Paangazhuarve, kurse Shqipëria, pas një përvoje prokineze, zhytet në izolimin më të thellë. Kjo ndarje ndërkombëtare lejon të zgjidhen - në mënyrë të pjesshme dhe të përkohshme - disa kontradikta rajonale të trashëguara nga periudha e mëparshme. Duke filluar nga viti 1989 deri më 1991 këto tensione të vjetra aktualizohen në një kontekst ekonomik dhe social thellësisht të ndryshuar. Vendet ballkanike nuk i drejton ndonjë fatalitet absurd, por thjesht një logjikë historike tepër e zakonshme, të cilën e bëjnë të pakuptueshme vetëm keqinformimi i shkaktuar nga disa regjime dhe indiferenca e pafalshme e Perëndimit. Vendet ballkanike janë të ndërlikuar, por jo të pakuptueshëm. Ato përbëjnë një pjesë të pandashme të kontinentit tonë.

Data sheet

pages289
ISBN9997894346301
RedaktoriPetrit Ymeri
Published year2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSokol Haxhimusai