Traktat mbi dinjtetin njerëzor View larger

Traktat mbi dinjtetin njerezor

Giovanni Pico della Mirandola A-002174

New product

Përshkrim i shkurtër

Traktat mbi Dinjitetin Njerëzor është një diskurs i famshëm i shkruar në vitin 1486 nga Piko della Mirandola, një studiues dhe filozof italian i epokës së Rilindjes. Ai mbeti i pabotuar deri në vitin 1496. Ky libër i Mirandolës është cilësuar si "Manifesti i Rilindjes".

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Akropoli i Ri
ISBN9789928259486

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në qendrën e filozofisë së tij gjendet njeriu, meqënëse fuqia hyjnore e ka dhuntuar me këtë dëshirë të cilën mund ta administrojë ashtu sikurse do, duke e bërë njeriun ‘’krijues të vetvetes’’. Pikërisht te kjo "fuqi e vullnetit", dëshira për të fituar "njohjen e vetvetes", Mirandola takohet me të mençurit lindorë dhe grekë ashtu si edhe me Kabalën Hebraike, mendimin arab, shkrimtarët dhe skolastikët e krishterë. Mos ndoshta bëhet fjalë për një globalizëm pa kufinj? Jo. Bëhet fjalë për intelektin e njeriut, i cili kur aktivizohet, njëhsohet me dijet e të gjithë botës.

Piko della Mirandola fton, atëherë ashtu sikurse edhe sot, njeriun dinjitoz, gjurmuesin e së vërtetës, duke i ofruar një prej monumenteve më të ndershme të filozofisë morale të Rilindjes Italiane. Një libër i ndaluar i epokës së Rilindjes, ku njeriu si ‘’krijues i vetvetes’’ rifiton dinjitetin e tij, tërësisht një temë aktuale për njeriun e shekullit të 21.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages72
ISBN9789928259486
Shtëpia botueseDe hominis dignitate
RedaktoriArber Metuku
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFlamur Dardeshi
I ri1