Reduced price! Mjelma e zeze View larger

Mjelma e zeze

Nassim Nicholas Taleb A-008530

New product

Përshkrim i shkurtër

Jetojmë në një epokë tejet të paparashikueshme. Ka ardhur një kohë, kur askush nuk mund të thotë se çfarë do të ndodhë të nesërmen. Nassim Taleb e përkthen këtë realitet me metaforën e mjelmës së zezë. Pandemia. Brexiti. Kriza sociale në Shtetet e Bashkuara. Sulmet terroriste. Ndikimi i teknologjisë në jetën tonë.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dita Print
ISBN9789995692971

1 380 Lekë

-8%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Nassim Taleb përfshin shumë nga këto fenomene, që padyshim kanë çorientuar ekuilibrin tonë personal, psikologjik, ekonomik dhe politik në teorinë e tij të mjelmës së zezë. Nuk mungojnë zërat që vënë në dukej faktin, se po kalojmë nëpër një epokë të shënuar nga kjo metaforë, madje nënvizojnë se të jetuarit në epokën e të paparashikueshmes është më se e dallueshme.

Edhe pse është e vërtetë që krizat janë një konstante në rrjedhën e kohës dhe në ekzistencën personale të secilit prej nesh, asnjëherë nuk jemi të përgatitur për mbërritjen e tyre: ato na shqetësojnë, ato na befasojnë dhe na bëjnë të humbasim ekuilibrin, janë dinamika që nuk i pëlqen askujt t’i shohë të gufojnë nga askundi. Sepse, nëse ekziston një gjë për të cilën njerëzit priren të ngërthehen, ajo është qëndrueshmëria.

Trurit nuk i pëlqen ne priremi të kridhemi në rutinë. Na pëlqen ta marrim të mirëqenë këtë rutinë. Madje, besojmë se stabiliteti i sotëm do të vazhdojë edhe të nesërmen. Rrallë herë lëmë hapësirë ​​për kaos, për mundësinë e katastrofës, për ndryshimin 180°.

Personalitete si Nassim Taleb, na inkurajojnë të jemi të vetëdijshëm për këtë situatë. E papritura përgjon përherë pas qoshkut, dhe ne duhet të jemi të përgatitur.

Data sheet

pages444
ISBN9789995692971
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë