I ri Revista Letrare Pranvere 2022 Shiko më të madhe

Revista Letrare Pranvere 2022

Grup autorësh A-002749

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Hidhet ne qarkullim Revista Letrare – Pranvere 2022, botim i RL Books, përgatitur nën drejtimin e Dritan Kiçit. Në këtë numër do të gjeni intervista me shkrimtarë, tregime, poezi, ese dhe përkthime

Më shumë detaje

196 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

RL Books
ISBNISSN 2736531X20211

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Revista Letrare - pranverë 2022 sjell në dy intervista:

Lea Ypi tregon për librin e saj "Të lirë", si kalohet me sukses nga libri akademik në atë letrar, si dhe rrëfen metodën e saj krijuese.

Agron Tufa na flet për stilin, krijimin, elementet e rëndësishme të një vepre letrare dhe për librin e tij të fundit "Ngjizja e papërlyeme".

Në poezi:

Mimoza Ahmeti sjell 14 lirika me një gjuhë që të habit, të bën të mendohesh e që reflekton marrëzinë e kësaj bote sa të bukur aq edhe të çuditshme.

Ledia Dushi vjen me 6 poezi në gegnisht, me titull e pa titull, njësoj si dhe dyzimi i vargut të saj, mes absurdit dhe dyzimit kohor.

Ambasadori Arben Çejku sjell, me 8 poezi, aroma e ngjyra të para në një këndvështrim stoik e përshkrues plot imazhe.

Irma Kurti vjen me 5 poezi që sjellin shpirtin e gruas përmes një retorike të pastër e të drejtpërdrejtë. Vargje plot revoltë e falje.

Bajram Dabishevci sjell 4 poezi hermetike, të mbushura me figuracion, një metaforë e pastër e kohës që përshkruan.

Jorgos Alisanoglu vjen me 4 poezi të përkthyera me aq mjeshtëri nga Eleana Zhako.

Linditë Ramushi Dushku sjell ëmbël 5 poezi në gegnisht, me ndjesi e aroma trupash njerëzorë.

Artur Spanjolli me tri poezi mbi vetminë, dëshpërimin dhe dashurinë e larguar.

Albina Sinaj Shehetila sjell për herë të parë për lexuesit 6 poezi plot metafora e një revoltë të hidhur për kohën, njerëzit, nostalgjinë dhe lumturinë.

Në prozë:

Faruk Murtaj sjell "Mama të bëra prej nëne", një tregim që rrëfen rrethin vicioz të jetës mes gruas që është nënë dhe çdo vajze që bëhet grua.

Augusto Monterroso vjen me 9 mikrotregime të shqipëruara nga Elvana Zaimi.

Enriketa Kalldrëmxhiu Barbey vjen me "Slow gym", një tregim mbi sensualitetin pa moshë e kufizime dhe bukurinë e përjetshme të dashurisë fizike.

Jennifer Nansugba Makumbi me "Ta tregojmë këtë histori si duhet", përkthyer nga Dritan Kiçi, rrëfen një histori emigrantësh me gra në atdhe dhe në kurbet, që varfëria i bën të gënjejnë e të përdridhen, që aq shumë i ngjan historisë së shqiptarëve.

Romela Bozhani sjell "Në sytë e Zizisë, baobabi" një rrëfim klasik udhëtimi në një vend ekzotik, ku mrekullia e bukuria shuhen mes tyre.

John Updike, me shqipërim nga Arbër Ahmetaj, vjen me një tregim epistolar, "I dashur Aleksandros", një dritare në jetën e një vendi të huaj në tradita e përjetime.

Balil Gjini sjell esenë e mrekullueshme "Fjalët: edhe kaçka, edhe kuçka", që në titull tingëllon misogjenik, por në të vërtetë është një reflektim tepër i ndjeshëm mbi natyrën njerëzore.

Të dhëna

ISBNISSN 2736531X20211
RedaktoriDritan Kiçi
Viti i Botimit2022
VendodhjaBruksel
Tipi i publikimitRevistë
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë