ILLZ nr. 11 Shiko më të madhe

ILLZ nr. 11

BKP0023

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Illz" - Revistë letrare e Tiranës nr. 11

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përmbajtja e revistës nr. 11 “Illz”

Granit Zela : Misioni i parë një organi kulture

RETRO

Leonard De Martini: Urdhnimat e Tenzot

STUDIO

Jonathan Franzen: Marrëzia e shkrimtarit – Përktheu Granit Zela
Joan Didion: Përse shkruaj unë? - Përktheu: Erla Velaj

PERSONALITET

Shaban Sinani: Tretja filozofike në poezinë e Naimit
Naim Frashëri: Ëndërrime (fragment)
Naim Frashëri: Fletore e Bektashinjet (fragment)
Naim Frashëri: Qerbelaja (fragment)

IN MEMORIAM

Hida Halimi: M`u thaftë dora Prishtinë
Bebi Bramo: Mot nuk do t’ju rrëfej më asgjë

TË FTUAR

Abdullah Sidran: Një koncept i kahershëm - Përktheu Ben Andoni
Janis Ricos: Detyrimi i poetëve – Shqipëroi Enela Allkushi Ellen Nla
Sait Faik Abasiyanik: Tani është koha për dashuri – Shqipëroi Rozana Belli
Ali Esfandiyāri (Nima Yūshij): Drita e Hënës -
Mohammad Hossein Behjat Tabrizi (Shahryār): Heydar Baba -
Parvin E’tesāmi: I piri dhe inspektori -
Mohammad Hasan Mo’ayyeri (Rahi): Dreri– I përktheu Kujtim Morina
Octavian Paler: Parajsa u zbulua në një shpellë - Përktheu Eda Merepeza
Katherine Mansfield: Vajza - Përktheu: Alma Vladi
Osip Mandelshtam: Për burrninë zâmadhe të shekujve – Përktheu Agron Tufa

TË ZGJEDHUR

Primo Shllaku: Njiqind fjalë për Marien
Petrit Ruka: Baba, ne ikëm
Shkelqim Cela: Pjergull e vjetër
Luan Rama: Epistolari i Zaratës
Xhevahir Spahiu: Migjeni flet
Ledia Dushi: Ksisoj asht dimni
Gëzim Aliu: Gostí në natën e parë të vjeshtës
Roland Gjoza: Ana Dolce & Gabbana‏
Lisandri Kola: Shtëpia jonë asht shumë e vogël
Hasan Selimi: Shtëpia e fshatit bjeshkë
Luan Xhuli: Nxënës i keq
Anila Balla: Zjarr në varrezat e vjetra të Maleshevës
Vili Minarolli: Kemi vendosur të bëjmë shtet, apo jo...
Merita Bërdica: Varse muzgu
Albina Idrizi: Një tregim dashurie
Maxhun Osmanaj: Një trastë ngarkuar
Rudina Merkuri: Thonë

PERSONALITETI

Izet Duraku: Një hyrje në shpirtin e trazuar të Agim Spahiut
Agim Spahiu: Katër këngë dhe katër pushime të vogla

PLUS

Eugena Gjoka: Asgjëja
Erti Poka: Eh, shoqëria jonë
Renaldo Salianji: Biletë për në askund
Liridon Mulaj: Nanë e huaj
Manjola Markola: Shija e lotit
Lediona Braho: Dikush më tha
Angjela Marku: Nji copëz jetë
Artiola Ndoj: I pa emën

NË TAKIM ME SHKRIMIN

Agron Tufa: Ndërgjegjja e poezisë
Xhemal Ahmeti: Artepolisi i Gëzim Aliut
Sadik Bejko: Shënime për artin e Lasgushit
Mehmet Elezi: Lazer Stani: Kohë për… dhëndër
Bardhyl Zaimi: Prolegomena e një kuarteti poetik
Sherif Selimi: Straregjitë narrative të tregimi shqip në Maqedoni
Besnik Mustafaj: Poeti si demiurg
Spiro Gjoni: Letërsia shqipe mes qëllimores, estetikes apo artistikes?!
Skifter Këllici: Radhë në prozë, ku fshihet një perlë poetike
Shaip Beqiri: Magjia e një alkimie të papërsëritshme
Murat Gecaj: Shënime për tri antologji, kushtuar krijueseve tona
Drita Lushi: Illz, yje që ndriçojnë mendjet e njerzve

Të dhëna

Faqe254
ISBN25207571
Viti i Botimit2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë