Thuaju te mos me vrasin : tregime

Juan Rulfo BTI0083

New product

Përshkrim i shkurtër

Thuaju të mos më vrasin digjet në kujtesën universale, secilin prej tregimeve të tij lë brenda nesh një gjurmë të pashlyeshme, e cila thotë më mirë se gjithçka absurditetin e pathjeshtueshëm të historisë njerëzore dhe bën për të lindur rrënqethjen e emocionit, shpresën tonë të vetme për shpëtim. J.M.G. Le Clezio

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995677145
Viti i botimit2009

850 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

E folura e tij nuk është një përsëritje, ajo është një art, që klloçkon realitetin dhe e rishpik atë. Është ky përvetësim ai që i jep shkrimit të tij forcën e së vërtetës. Juan Rulfo është një shkrimtar i lindur. Vepra e tij nuk është më shumë se 300 faqe, po për të janë shkruar e vazhdojnë të shkruhen mijëra faqe; ai e ktheu heshtjen e vet në art. Këmbënguli në këtë heshtje letrare për tridhjetë vite, gjer sa mbylli sytë, më 7 janar të 1986-ës, në moshën gjashtëdhjetëetetëvjeçare. Juan Rulfo i përket asaj kategorie shkrimtarësh për të cilët është thënë thuajse gjithçka, pasi misteri që ka shoqëruar heshtjen e tij u bë shkas për një vorbull të pandalshme hamendësimesh. Këtyre "legjendave" vetë shkrimtari zgjodhi t'u përgjigjet kësisoj: "Për fat të keq më vdiq xhaxha Selerino, ai që më tregonte historitë", padyshim një justifikim që me gjasë ishte një shaka e përsëritur për të dalë nga situata, përderisa Rulfo nuk kishte xhaxha, dhe Selerino ishte thjesht një trill i tij.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995677145
RedaktoriJerina Zaloshnja
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
PërkthyesiUrim Nerguti