Thuaju të mos më vrasin : tregime Shiko më të madhe

Thuaju të mos më vrasin : tregime

Juan Rulfo BTI0083

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër Thuaju të mos më vrasin digjet në kujtesën universale, secilin prej tregimeve të tij lë brenda nesh një gjurmë të pashlyeshme, e cila thotë më mirë se gjithçka absurditetin e pathjeshtueshëm të historisë njerëzore dhe bën për të lindur rrënqethjen e emocionit, shpresën tonë të vetme për shpëtim. J.M.G. Le Clezio

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995677145

850 Lekë

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

E folura e tij nuk është një përsëritje, ajo është një art, që klloçkon realitetin dhe e rishpik atë. Është ky përvetësim ai që i jep shkrimit të tij forcën e së vërtetës. Juan Rulfo është një shkrimtar i lindur. Vepra e tij nuk është më shumë se 300 faqe, po për të janë shkruar e vazhdojnë të shkruhen mijëra faqe; ai e ktheu heshtjen e vet në art. Këmbënguli në këtë heshtje letrare për tridhjetë vite, gjer sa mbylli sytë, më 7 janar të 1986-ës, në moshën gjashtëdhjetëetetëvjeçare. Juan Rulfo i përket asaj kategorie shkrimtarësh për të cilët është thënë thuajse gjithçka, pasi misteri që ka shoqëruar heshtjen e tij u bë shkas për një vorbull të pandalshme hamendësimesh. Këtyre "legjendave" vetë shkrimtari zgjodhi t'u përgjigjet kësisoj: "Për fat të keq më vdiq xhaxha Selerino, ai që më tregonte historitë", padyshim një justifikim që me gjasë ishte një shaka e përsëritur për të dalë nga situata, përderisa Rulfo nuk kishte xhaxha, dhe Selerino ishte thjesht një trill i tij.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
ISBN9789995677145
RedaktoriJerina Zaloshnja
V. Bot2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
PërkthyesiUrim Nerguti