Reduced price! Lustrum View larger

Lustrum

Robert Harris A-008531

New product

Përshkrim i shkurtër

Shkrimtari britanik Robert Harris na sjell një thriller makiavelian nga Roma e lashtë, parë nga sytë e një skllavi. Banda kriminale të punësuar nga pasunarë të rënë nga vakti që përzjehen me delikatesën e argumentimeve ligjore dhe besëtytënitë fetare, shoqëruar me aventura. Romani i Harrisit lexohet njëkohësisht si një histori plot humor dhe një udhërrëfyes se si funksionon politika, ajo e Romës së lashtë, por më së shumti, kjo e kohës sonë.

More details

999 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928325167
Viti i botimit2022

900 Lekë

-25%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një orator, një sociopat, një oligark, një pasunar i pacipë që merr përsipër të flasë për drejtësi shoqërore, ndihmë për të varfrit dhe bukë falas në një qytet që po transformohet brenda natës nga pasuritë e pabesueshme të akumuluara në grabitjen e vendeve të tjera. Pasuria sjell babëzi, babëzia sjell epsh, epshi sjell gjithëfarëlloj krimesh.

Ndërsa trilogjia mbi jetën e Ciceronit, Imperium, Lustrum dhe Diktatori përkthehej në shqip, një prej lexuesve vriste mendjen nëse përkthimi i këtyre librave do të ishte një gjë e mirë apo një gjë e keqe për vendin. E keqe, në kuptimin që çdo politikan mund të mësojë hiletë e politikës më të pacipë dhe çdo idealist mund të zhgënjehet me fatin që patën të gjithë idealistët e asaj përplasjeje të pamëshirshme që ndodhi dy mijë vjet më parë mes politikës së fjalës dhe politikës së dhunës.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9789928325167
Shtëpia botueseLustrum
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGjergj Erebara
RomanSagë&Histori
I ri1