Bëhu i bukur View larger

Behu i bukur

Mimoza Ahmeti TO0376

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky vëllim është një përmbledhje e poezive të mia që u shkruan kryesisht midis viteve 1982-1988, ku ka edhe poezi të pabotuara apo të censuruara. Këtu kemi përmasën reale të poetes, e cila shquhet për dimension lirie, eksplorim ndjenjash dhe mjetesh poetike

 

More details

101 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN978-9928-277-21-3

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

“Bëhu i Bukur, titulli që mban edhe përmbledhja, është marrë nga vëllimi im i parë, 1986, që tërhoqi vëmendjen e brezit dhe dha shpresë për një tjetër njohje.

Një pjesë e këtyre poezive nuk mundën ta shikonin dritën e botimit në atë kohë, për arsye të censurës.

Disa prej poezive edhe u hoqën nga libri, Sidomos nesër (1988), Shtëpia Botuese “Naim Frashëri” , pasi qenë botuar. Libri u pengua nga qarkullimi për disa muaj dhe doli pasi u ricensurua.

Në një Plenum të Komitetit Qendror për Letërsinë, të asaj kohe, poezitë u quajtën “Re të zeza në horizontin e letërsisë shqipe”.

Mimoza Ahmeti mbetet mirënjohëse për ata shokë dhe miq, studentë e më gjerë, që i patën në duar këto vargje, fletoret e saj të plota i kaluan dorë më dorë dhe nuk bënë asokohe asnjë kallëzim.

Me sa duket, transformimet shoqërore ndodhin kur vetë njerëzit bëhen të vetëdijshëm për to dhe kanë bonsens për të pranuar ndryshimin.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages256
ISBN978-9928-277-21-3
RedaktoriAurel Plasari
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
Përmasat14 x 20
I ri1