Reduced price! Poezi te zgjedhura, Perkthime, Introdukta View larger

Poezi te zgjedhura, Perkthime, Introdukta

Fan Noli BDI0158

New product

Përshkrim i shkurtër

Theofan Stilian Noli, një prej figurave më të spikatura të lëvizjes patriotike shqiptare, përktheu në greqisht veprën e Sami Frashërit "Shqipëria ç'ka qenë, ç'është e ç'do të bëhet". Periudha më e rëndësishme e aktivitetit të tij në të gjitha fushat mbetet 1920-1930. Poezitë e tij më të mira janë përfshirë në vëllimin Album. Përveç veprimtarisë shumë të rëndësishme politike, poetike e publicistike, Noli përktheu tragjeditë e Shekspirit, Rubairat e Omar Khajamit, Don Kishotin e Servantesit etj.

More details

499 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731397

360 Lekë

-10%

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë antologji me krijime të poetit dhe përkthyesit të mirënjohur përfshihen një pjesë e poezive të para të tij, vëllimi Album prej të cilit veçojmë poezi si Hymni i Flamurit, Jepni për nënën, Moisiu në mal, Shën Pjetri në mangall, Shpell'e Dragobisë etj, mjaft përkthime mjeshtërore të autorëve të shquar si Omar Khajam, Edgar Allan Poe, Viktor Hygo, Uilliam Shekspir etj, si dhe disa introdukta. Kjo përmbledhje plotëson më së miri kërkesat e programit të shkollës 9-vjeçare dhe të mesme.

Data sheet

pages142
ISBN9992731397
RedaktoriPetrit Ymeri
Published year1998
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë