Prometeu i lidhur

Eskili A-007961

New product

Përshkrim i shkurtër

Kjo veper vjen me nje tjeter perkthim ne gjuhen shqipe, nga Romeo Collaku, i cili e ka perkthyer nga gjuha greke, duke i dhene mundesi lexuesit te sotem te receptoje me mire kete kryeveper te letersise antike greke.

More details

501 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
ISBN9789928303820
Viti i botimit2022

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Botimi eshte pergatitur me nje parathenie te Faik Konices. Mes te tjerash, ai shprehet:

“Esqyli është poeti më i lartë e më i thellë i vjetërsisë klasike. S’ka mjeshtërinë elegante dhe të mbaruar t’Euripidit, as lirismin e lulëzuar të Sofokliut. Po ka një madhësi fisnike si t’artistëve që punuan mermeret e Pantheonit. Shumë herë kujton Shakespeare-in, jo Shakespearein e Hamlet-it dhe të Leare-it. Nër gjithë veprat e tij që kanë shpëtuar nga prishja dhe kan’ arrirë gjer te ne, më e thella është “Prometheu i lidhur”.

Faik Konica

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
ISBN9789928303820
Viti i botimit2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRomeo Çollaku
I ri1