I ri Prometeu i lidhur Shiko më të madhe

Prometeu i lidhur

Eskili A-007961

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Kjo veper vjen me nje tjeter perkthim ne gjuhen shqipe, nga Romeo Collaku, i cili e ka perkthyer nga gjuha greke, duke i dhene mundesi lexuesit te sotem te receptoje me mire kete kryeveper te letersise antike greke.

Më shumë detaje

449 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
ISBN9789928303820

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

Më tepër

Botimi eshte pergatitur me nje parathenie te Faik Konices. Mes te tjerash, ai shprehet:

“Esqyli është poeti më i lartë e më i thellë i vjetërsisë klasike. S’ka mjeshtërinë elegante dhe të mbaruar t’Euripidit, as lirismin e lulëzuar të Sofokliut. Po ka një madhësi fisnike si t’artistëve që punuan mermeret e Pantheonit. Shumë herë kujton Shakespeare-in, jo Shakespearein e Hamlet-it dhe të Leare-it. Nër gjithë veprat e tij që kanë shpëtuar nga prishja dhe kan’ arrirë gjer te ne, më e thella është “Prometheu i lidhur”.

Faik Konica

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
ISBN9789928303820
Viti i Botimit2022
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiRomeo Çollaku