Kancelarja Portret i nje epoke View larger

Kancelarja Portret i nje epoke

Ursula Weidenfeld A-008872

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është më shumë se një bilanc per nje personalitet politik: Përpiqet t'i japë drejtësi fenomenit Merkel - dhe pikturon tablonë e një gruaje që ndryshoi Gjermaninë. Askush nuk ka hequr dorë vullnetarisht nga zyra më e fuqishme në politikën gjermane – përveç Angela Merkelit. Deri në fund të mandatit të saj, ajo mori vlerësime të larta të pëlqimit dhe e ka dëshmuar vazhdimisht veten si menaxhere e krizës.

More details

11079 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928341570

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Angela Merkel është po aq pragmatike sa do të kishte dashur të ishte Helmut Schmidt. Ata kanë pak interes për ideologjitë, botëkuptimet apo çështjet parimore. Me qetësi ajo bëri për vete disa nga mendjet brilante të kristiandemokratëve, dhe iu dha zgjidhje ceshtjeve kritike si energjia bërthamore. Prandaj kritikët e akuzuan atë se ishte kancelare në axhendën e saj të vetme.

E megjithatë, pa ideologji, pa vizion, ajo formësoi një epokë të politikës gjermane: vitet nga 2005 deri në 2021 janë qartazi vitet e Merkelit. Tani është koha të hedhim një vështrim më të afërt: çfarë mbetet? A u qeveris "thjesht" në mënyrë pragmatike, apo zhvillimet u vunë në lëvizje përtej momentit të ditës? Po, ka, thotë Ursula Weidenfeld, dhe ato do të jenë vendimtare për vitet tona në vijim.

Data sheet

pages256
ISBN9789928341570
RedaktoriMariglena Kurtaj
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGaqo Karakashi