Specials

Poezi There are 502 products.

per page
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Poezitë në këte përmbledhje drejtohen kah jetës, kah brengës, kah dëshirës për t'u kuptuar, për t'u dëgjuar e për t'u pranuar. Nepërmjet melodive të brendshme, autori shpreh botëkuptimin e tij përmes asaj që sheh, ndien, përcepton e mendon. Pse autori ka vendosur ta titullojë "Një histori ngritur mbi imazhe te prera"? "Se ndoshta kështu është jeta e...

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Herë meditativ e metaforik e herë i drejtpërdrejtë, "Shpjegim për orët" është shpjegim përmes vargjesh i jetës dhe i vetes. "Herë meditativ e metaforik e herë i drejtpërdrejtë, ""Shpjegim për orët"" është shpjegim përmes vargjesh i jetës dhe i vetes. Një vëllim poetik i ndarë në pesë cikle ku trishtimi apo braktisja, dashuria apo akuarelet konvergojnë...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Ne kete botim antologjik na vjen poezia klasike greke, me tematike erosin dhe menyren mjeshtrore sesi ai vjen permes vargut. Kjo antologji eshte shqiperuar nga Sokol Çunga dhe botuar nga Albas

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Sadik Bejko eshte nje nga emrat me te njohur te poezise bashkekohore shqipe. Ai vjen para lexuesit me nje permbledhje poetike, ku eshte grumbulluar e gjithe krijimtaria e tij me e mire

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  650 Lekë Out of stock

  650 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Elma Rama vjen me vëllimin e ri me poezi, “Trishtimi i ullirit” pas tre vëllimeve të mëparshme: “Sytë e kanë fajin”, “Kontrast” dhe “Ku është njeriu”, - ku libri i fundit shënon një tjetër nivel të lartë artistik në përdorimin e teknikave poetike, ndjeshmëri dhe perceptim të thellë të realitetit.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë Out of stock

  1 200 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Këto poezi gjallojnë në një realitet letrar messhpirtërores, onirikes si dhe një tradite metafizike tradicionaliste,duke krijuar marrëdhënie me një tjetër konceptim të botës, më të shtyrëdhe parak. Janë pikërisht poezi si “Kanga e ujit” ato që nëpërmjet njëfigurativizmi tjetër, ftojnë drejt një kujtese e inteligjence universaletë qarkulluar pafundësisht,...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  “IMORALISTI” është ftesë për një rrugëtim poetik në anën tjetër të së Vërtetës, një rrugëtim i gjatë nëpër tema të nxehta që nuk durojnë veshje të tepërta të shpirtit.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ndonjëherë nuk merr rëndësi për letërsinë vetëm dita e lindjes apo e vdekjes së një shkrimtari, por edhe dita e lindjes së veprës së tij. Botimi i këtij libri është, pa dyshim, rast për t’u festuar: ditëlindja në shqip e poetit Paul Celan, për herë të parë, përmes vëllimit poetik “Lulëkuqja dhe kujtimi”, që e bëri atë të njohur në të gjithë hapësirën...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Mitrush Kuteli vjen para lexuesve me permbledhje me te plote me poezi, poema dhe balada. I gjithe botimi shoqerohet me faksimile te poezive te shkruara ne origjinal nga nje prej mjeshtrave me te shquar te letrave shqipe te Shekullit te XX.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Në këtë botim janë përfshirë vëllimet poetike: "Fija e barit në mur", "Intermezzo", "Fshehtësitë e qiririt" dhe "Sonata e Hënës".

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Shtepia botuese Poeteka sjell nje vellim me poezi te autorit Ilir Hysi, i cili si pakkush ne ditet tona levron sonetin. Jeta e Tiranes, njerezit, objektet, largimet dhe reflektimet ne kohe sendertohen permes sonetit me gjithe brishtesine, dramen dhe forcen e brendshme

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Një përmbledhje poezish, në vazhdën e përmbledhjes me poezi të poetit të madh francez, Prévert "Kjo dashuri". Poezi për t'u lexuar, për t'u recituar, për t'u kopjuar, për t'u dhënë si dhuratë: për të gjithë të rinjtë që, falë një libri, mund të shprehin ndjenjat e tyre më të thella dhe më komplekse.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  Poezia e Llesh Murranit vjen si një surprizë e këndshme. Pasi ke lexuar poezinë e parë, për më tepër po të kesh lexuar dy-tre poezi, të lind dëshira t’i lexosh të gjitha, të mos e lëshosh më librin nga dora. Është si ajo puna e verës së mirë kur pasi ke provuar një gotë të lind dëshira ta përpish gjithë kanën.

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  500 Lekë Out of stock

  Parë nga pikëpamja e qëndrimit që mban ndaj jetës, njeriut dhe vetes, poezia e Petrit Rukës do të mund të karakterizohej si poezi e peizazhit shpirtëror. Shpalimi i botës komplekse shpirtërore të njeriut, depërtimi në labirintin e dëshirave, ëndrrave, shpresave, dilemave dhe shqetësimeve të subjektit lirik, është një veçori e përgjithshme e kësaj poezie....

  500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Ky eshte vellimi i gjashte me poezi qe Skender Buçpapaj sjell per lexuesin shqiptar, duke arritur ne nje nivel me te larte te figuracionit poetik dhe te thellesise se mendimeve dhe refleksioneve qe vijne ne kete permbledhje te re poetike

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  600 Lekë In Stock

  Shkrimtarja Adelina Mamaqi sjell për lexuesin botimin e ri me poezi të zgjedhura “Qielli shkundte yjet”. Autorja ka zgjedhur në vite krijimet e saj më të mira mbi jetën, mërgimin dhe dashurinë.

  600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
Showing 65 - 96 of 502 items