Novela per nje vit – Jeta lakuriq View larger

Novela per nje vit – Jeta lakuriq

Luigi Pirandello BCA069

New product

Përshkrim i shkurtër

Emri i Pirandellos, fitues i Çmimit Nobel për letërsi në vitin 1934, është tashmë i njohur për lexuesin shqiptar, sidoqë jo aq sa duhet e sa e meriton ky shkrimtar i madh. Romancier, novelist e dramaturg i shquar sicilian, shumë i diskutuar para dhe pas vdekjes, ai është një shkrimtar me individualitet të theksuar dhe plot dritëhije.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
Fletët155
ISBN99927-33-00-4
Viti i botimit1997

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përzgjedhja e tregimeve të mrekullueshme të autorit të famshëm, në të cilën bëjnë pjesë tituj tashmë klasikë të letërsisë italiane, si Jeta lakuriq, Qypi etj., i vjen në dorë lexuesit shqiptar përkthyer mjeshtërisht nga Mustafa Greblleshi. Ndërmjet viteve 1901-19019 shkruan e boton 15 vëllime, ku përfshihen më shumë se dyqind novela e që më pas u përmblodhën në një titull të përbashkët: "Novela për një vit". Novelat e librit që keni në dorë janë zgjedhur pikërisht prej tyre. Përveç novelave, Pirandelo ka shkruar edhe gjashtë romane, nga të cilët përmendim: "I ndjeri Matia Paskal" dhe "Një, asnjë, njëqindmijë". Por ai mori emër në mbarë botën kur nisi të merrej me dramaturgji.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Fletët155
ISBN99927-33-00-4
Viti i botimit1997
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMustafa Greblleshi