Novela per nje vit – Jeta lakuriq Shiko më të madhe

Novela per nje vit – Jeta lakuriq

Luigi Pirandello BCA069

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Emri i Pirandellos, fitues i Çmimit Nobel për letërsi në vitin 1934, është tashmë i njohur për lexuesin shqiptar, sidoqë jo aq sa duhet e sa e meriton ky shkrimtar i madh. Romancier, novelist e dramaturg i shquar sicilian, shumë i diskutuar para dhe pas vdekjes, ai është një shkrimtar me individualitet të theksuar dhe plot dritëhije.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-00-4

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Përzgjedhja e tregimeve të mrekullueshme të autorit të famshëm, në të cilën bëjnë pjesë tituj tashmë klasikë të letërsisë italiane, si Jeta lakuriq, Qypi etj., i vjen në dorë lexuesit shqiptar përkthyer mjeshtërisht nga Mustafa Greblleshi. Ndërmjet viteve 1901-19019 shkruan e boton 15 vëllime, ku përfshihen më shumë se dyqind novela e që më pas u përmblodhën në një titull të përbashkët: "Novela për një vit". Novelat e librit që keni në dorë janë zgjedhur pikërisht prej tyre. Përveç novelave, Pirandelo ka shkruar edhe gjashtë romane, nga të cilët përmendim: "I ndjeri Matia Paskal" dhe "Një, asnjë, njëqindmijë". Por ai mori emër në mbarë botën kur nisi të merrej me dramaturgji.

Të dhëna

Faqe155
ISBN99927-33-00-4
Viti i Botimit1997
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMustafa Greblleshi