Dy libra per te njohur Europen mesdhetare - set

Robert D. Kaplan, Mark Mazower SET0109

New product

Përshkrim i shkurtër

Ne kete set kemi sjelle dy botime te vecanta per historine e Europes moderne, duke u fokusuar ne pellgun tone, dhe ne rajonin e Adriatikut, ku u perqendruan kulturat e medha te antikitetit. Per ata qe duan te kuptojne Europen e sotme, keto dy libra ju vijne ne ndihme per te krijuar nje perceptim te drejte per kontinentin qe ka mbetur me shkelqimin e shekujve te kaluar

More details

11110100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart

3 150 Lekë

-10%

3 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seti me dy libra permban:

“Revolucioni grek 1821 dhe krijimi i Europes Moderne” nga Mark Mazower

https://bukinist.al/sq/histori/14383-revolucioni-grek-1821-dhe-krijimi-i-europes-moderne.html

Në vitet e rraskapitura, represive që pasuan humbjen e Napoleonit në 1815, kishte një shkak që erdhi të nxiste individë të panumërt në të gjithë Evropën dhe Shtetet e Bashkuara: liria për Greqinë.

Libri i ri i mrekullueshëm i Mark Mazower rikrijon një nga ngjarjet më bindëse, të pamundura dhe më domethënëse në historinë e Evropës moderne. Përballë vështirësive pothuajse të pamundura, njerëzit e fshatrave, luginave dhe ishujve të Greqisë u ngritën kundër Sulltan Mahmud II dhe morën përsipër fuqinë e forcave të armatosura perandorake osmane, kalorësit e saj turq, këmbësorët shqiptarë dhe egjiptianët e frikshëm. Pavarësisht nga fatkeqësitë më të tmerrshme, ata qëndruan derisa ndërhyrja ushtarake nga Rusia, Franca dhe Britania siguruan përfundimisht Mbretërinë e Greqisë. Mazower bashkon shkëlqyeshëm fillesat e ndryshme të historisë. Duke u shtrirë në të gjithë Mesdheun Lindor dhe shumë më gjerë, ai eksploron vendin qendror të luftës në krijimin e romantizmit dhe një lloj të ri të politikës që kishte vullnetarë që dynden nga e gjithë Evropa për të vdekur në mbështetje të grekëve.

 

“Adriatiku” nga Robert D. Kaplan

https://bukinist.al/sq/histori/14422-adriatiku.html

Një eksplorim –si ndërpersonal, ashtu edhe i thelluar i një rajoni historikisht të trazuar, i cili ndodhet përsëri në pikë kritike të udhëkryqit global- që mbart zbulesa thelbësore mbi të ardhmen.

Kaplani analizon ndryshimet që kanë ndodhur në këtë rajon përgjatë tri dekadave të vëzhgimit gjatë punës së tij si gazetar. Ai zbulon se, kur e kupton pak më mire Adriatikun historik dhe atë bashkëkohor, të çelet një dritare që sheh nga e ardhmja e Europës si e tërë dhe nxjerr në dritë të vërtetën e hidhur: epoka e populizmit është një epifenomen-një simptome e rënies së epokës së nacionalizmit.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1