Medius nr. 13 - 30 vjet tranzicion, ku jemi sot View larger

Medius nr. 13 - 30 vjet tranzicion, ku jemi sot

Instituti i Komunikimit Medius A-000564

New product

Përshkrim i shkurtër

Në numrin 13 të "Medius" do të lexoni shkrime rreth tranzicionit nga Blendi Fevziu, Jonila Godole, Selami Xhepa, Gjergj Sinani, Armand Bora, Kim Mehmeti, Dorian Koçi, Redi Shehu, Klementin Mile, Ervin Hatibi dhe Agim Baçi

More details

997 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9770261778895

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

2 other products in the same category:

More info

A mund ta përkufizojmë tranzicionin?

....Sociologu Talcot Parsons vëren se në interesat helmojnë gjuhën dhe një gjuhë e helmuar të çon drejt mendimeve dhe zgjidhjeve të helmuara. Ky radiokativitet shpirtëror, që vjen nga monopolizimi i informacionit dhe ideve nga qeveritë, vë në rrezik mendimet alternative në çdo shoqëri. Sepse aty ku monopolizohet informacjoni, dija rrezikon të zëvendësohet me fuqinë, dhe shumë e më shumë qytetarë ia delegojnë vendimet për veten të tjerëve, duke u dorëzuar me bindje atyre edhe vullnetin – pikërisht pasurinë më të madhe që ka patur njeriu në çdo kohë: “Vullnetin për ndryshim”.

Por, tranzicioni nuk është emocion, nuk është as thjesht një opinion. Tranzicioni është pikërisht pafuqia jonë për t’u përballur me të vërtetën tonë, ndaj dhe përkufizimi vijon të mos ketë emër, të paktën për aq kohë sa nuk e shohim dot vetën pasqyrën e përditshmërisë sonë....

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
ISBN9770261778895
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1