Poezi/Bukovski

Charles Bukowski BXH0018

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është vëllimi i parë i plotë me poezi i këtij autori që vjen për lexuesit shqiptarë. Në vargjet e sjella plot forcë nga përkthyesi Maksim Rakipaj vjen revoltë, fuqi, antikonformizëm dhe shndërrim të të shëmtuarës në një estetikë të pëlqyer nga miliona lexues. Ai konsiderohet "laureat i mjerimit amerikan"

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928110633

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

E gjithë krijimtaria e Charles Bukowskit rrok në rreth 60 libra. FBI e mbajti në sirtuar një fotografi të tij, kuptohet si rrjedhojë e krijimtarisë së tij, por edhe sepse ai vinte në dukje ato pamje diskrete të shoqërisë amerikane që nuk dilnin kurrë në skenë. Kështu shkruan Old Man Dirty , një gazetë e mbiquajtur nëntokësore e Los Anxhelosit, që mbante lidhjet shpirtërore dhe të fshehta të qytetit. Në vitin 1986 lexuesit e shumtë dhe kritika e quajtën Bukowskin një laureat të mjerimit amerikan". Në lidhje me përshkrimin e jetës së vërtetë amerikane dhe zërit mjaft popullor të Bukowskit, Adam Kirsch i The New Yorker shkruan: sekreti i thirrjes së fuqishme të Bukoëskit... [është se] ... kombinon premtimin jetëdhënës dhe plot shpirt të poetit me intimitetin, gjakftohtësinë e madhe, se jeta vjen tek e fundit edhe si ajo e një heroi të kudondodhur. Dhe ai heroin e gjen në mjerim, duke e lartësuar, kurdoherë, duke e rritur me fuqi të habitshme..."

Data sheet

pages229
ISBN9789928110633
RedaktoriXhevahir Lleshi
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMaksim Rakipaj