Perëndia e mizave View larger

Perendia e mizave

William Golding A-003961

New product

Përshkrim i shkurtër

... romani “Perëndia e mizave” u publikua ne vitin 1954 nga Faber & Faber. Kjo vepër u cilësua si metaforë e Satanait nga Tomas S. Eliot, që në atë kohë ishte në krye të shtëpisë botuese angleze. Ky libër u botua në Shtetet e Bashkuara një vit më vonë

More details

490 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789995638115
Viti i botimit2009

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Romani ”Perëndia e mizave” u bë shumë shpejt letërsia e preferuar e studentëve universitarë. “Perëndia e Mizave”, roman përcillet nga format e utopisë negative, analizon sjelljen e një grupi nxënësish britanikë, që si pasojë e një fatkeqësie ajrore, braktisen mbi një ishull tropikal gjatë një konflikti planetar.

Pas përpjekjeve të para të kurorëzuara me sukses për t’i dhënë jetë një shoqërie të organizuar dhe demokratike (më të vegjlit të lirë për të luajtur, më të mëdhenjtë të ndarë në gjahtarë dhe rojtarë të zjarrit, që tymi i tij të dallohej nga larg), mjet i domosdoshëm për të shpëtuar tensionet brenda grupit shpërthejnë në mënyrë dramatike dhe përkeqësohen me shpejtësi, deri në rrjedhoja skajore.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages329
ISBN9789995638115
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiShpëtim Myshketa
RomanPsikologjik
I ri1