Bir View larger

Bir

Andrej Nikolaidis DK0008

New product

Përshkrim i shkurtër

"Bir" është romani i urrejtjes dhe i dashurisë, intime e universale. Tekefundit në Ballkan të dyja këto ndjenja kanë jetuar dhe vijojnë të jetojnë në një simbiozë të përkryer.

More details

8 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 20 6

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Bir" është romani i urrejtjes dhe i dashurisë, intime e universale. Tekefundit në Ballkan të dyja këto ndjenja kanë jetuar dhe vijojnë të jetojnë në një simbiozë të përkryer. Nga ky këndvështrim romani i Andrej Nikolaidisit shkon e rrok një dimension ballkanik, duke qenë se personazhi i tij, një farë heroi dhe antiheroi njëkohësisht a nuk i hasim të dyja këto figura në vendet tona ditameditë? - mund të ishte edhe shqiptar, serb, boshnjak, maqedon e kështu me radhë.Duke ruajtur unitetin e kohës dhe të vendit, ngjarjet zhvillohen brenda njëzetekatër orëve në qytetin e Ulqinit, autori shpalos në sytë e lexuesit një univers të tërë karakteresh. Thënë me fjalët e Jonathan Franzenit, libri i Nikolaidisit është "një prozë që edhe pse nuk ka për ta shpëtuar botën aq më pak Ballkanin dhe plagët e tij, do të shtonim ne ka, gjithsesi, një mundësi diskrete që të shpëtojë shpirtrat tanë".

Data sheet

ISBN978 9928 136 20 6
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiVirgjil Muçi