Nga diktatura ne demokraci View larger

Nga diktatura ne demokraci

Gene Sharp BPS0025

New product

Përshkrim i shkurtër Gene Sharp është shumë pak i njohur për amerikanët. Por për shumë dekada, shkrimet e tij praktike mbi luftën pa dhunë, ku vepra më e rëndësishme është "Nga diktatura në demokraci", ka frymëzuar disidentët në të gjithë botën duke përfshirë Burmën, Bosnjën, Estoninë, Zimbabven dhe së fundmi Tunizinë dhe Egjiptin. Ai bën një jetë të qetë në një shtëpi me tulla të kuqe në një lagje të thjeshtë në Boston, SHBA, por për despotët e botës, idetë e tij mund të jenë fatale.

More details

5 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789995682194

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Libri "Nga diktatura në demokraci" u botua fillimisht në Bangkok në vitin 1993 nga Komiteti për Rivendosjen e Demokracisë në Burma në bashkëpunim me Khit Pyaing (Gazeta e Epokës së Re). Librit i janë atribuar suksesi i shumë revolucioneve pa dhunë në katër anët e botës, nga Indonezia në Serbi apo në vendet e botës arabe.

Data sheet

pages110
ISBN9789995682194
Published year2012
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGjergj Erebera