Baronesha e Oliventos View larger

Baronesha e Oliventos

Rafaele Nigro TO0280

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është një roman fantazmagorik, ku mplekset realiteti historik me realitetin fantasti.

Ngjarjet lidhen me shqiptarët dhe shoqërinë shqiptare të shekullit të pesëmbëdhjetë, të kohës së Skënderbeut.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9994311298
Viti i botimit2006

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vështrim, në sytë e një shkrimtari italian, i epokës së Skënderbeut, të luftërave me osmanllinjtë dhe me brigantët; i epokës së Mbretërisë së Napolit, grindjet dhe intrigat e princërve dhe feudalëve; i epokës së fillimit të kërkimeve dhe zbulimeve përmes kundërshtimeve dhe pengesave të injorancës fetare dhe të klerit. Në këtë sfond, një shqiptar me emrin Aleks martohet rastësisht me një italiane të ardhur dhe me të bën dy fëmijë, Vlaikën, që lind sakate pa këmbë e duar dhe Stanislaon, që rritet si njeri i prirur pas dijeve konkrete dhe të dobishme. Përmes aventurash nëpër Shqipëri, pas vdekjes së prindërve, Vlaika dhe Stanislao arrijnë në Itali dhe prej gjyshit të tyre nga ana e nënës trashëgojnë një copë tokë dhe një kështjellë të Lagopezoles.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages288
ISBN9994311298
Shtëpia botueseToena
Viti i botimit2006
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri