Dashnoret poshte Danubit View larger

Dashnoret poshte Danubit

Federico Andahazi A-004476

New product

Përshkrim i shkurtër

Budapest, 1944. Në Evropën e shkatërruar nga lufta, Hana dhe Bora takohen përsëri shumë vjet pas divorcit të dhimbshëm. Kurrë s’e kishin menduar se do të bashkëjetonin përsëri, por në rrethana kaq ekstreme. Nazistët kanë pushtuar qytetin dhe ndjekin hebrenjtë. Bora, një aristokrat piktor dhe diplomat, strehon në bodrumin e shtëpisë së tij një çift hebrenjsh: ish-gruan dhe burrin e saj aktual, me të cilin ajo e ka tradhëtuar.

More details

410 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928062581

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Historia zhvillohet në dy plane: ai i nëntokës dhe ai i shtëpisë, ku Bora jeton me Margën, gruan e tij të dytë. Të dy botët do të hyjnë në një konfl ikt të heshtur i cili do ta ndryshojë në mënyrë dramatike jetën e personazheve.Teksa Bora pret çdo ditë vizitën e ofi cerit nazist i cili kërkon një portret nga piktori i shquar, të burgosurit poshtë e gjejnë shpëtimin te kënaqësia e dashurisë, lidhja më e pastër me jetën përballë grackës së vdekjes.

Kthesat e papritura të fatit do t’i detyrojnë Borën dhe Margën të mërgohen në Argjentinë, ku jeta do t’i befasojë dhe do t’i tmerrojë përsëri.

Federico Andahazi është fitues i shumë çmimeve letrare, në Argjentinë dhe jashtë saj. Ai është sot, shkrimtari argjentinas më i përkthyeri në gjuhët e ndryshme të botës. Botohet për herë të parë në gjuhën shqipe.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages350
ISBN9789928062581
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiLuljeta Shtino
I ri1