Albanian Riviera from the Sky - album View larger

Albania from air 2

Alket Islami A-007957

New product

Përshkrim i shkurtër

Alket Islami is an aerial photographer and the president of the National Aero Club of Albania. He works as a paragliding and paramotor instructor. Strapped into the improbably flimsy contraption known as a paramotor, and armed with a camera, Alket Islami is in his element. Through his passion he has developed a new relationship with his country.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

InfBotues
ISBN9789928413901

5 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"At the beginning I thought, like everyone else, of going away and working somewhere else. Then I became acquainted with paragliding and started introducing the sport in Albania. Flying is a form of virus, an incurable, but somehow pleasant, uplifting sickness. Thanks to this sickness I will use every ounce of strength flying for my country and using my perspective on Albania from above."

Alket Islami literally has a unique perspective on Albania: "I think we are in a period of transition. Unfortunately it has lasted a little too long. But I think people are on the right course. One has to be patient. Of course I also see our problems from the ground.

Problems like that of environmental protection, the problems with the construction industry and many others. But when I rise high into the air the view from above can comfort me. From above the problems appear smaller and fantastic nature combines with the extraordinary buildings from our past in a wonderful way."er i njohur nga “ajri”, aktualisht i angazhuar me shumë projekte, paraqet punën e tij më të re: Riviera Shqiptare. Fotografi ndjen admirim dhe vlerësim të madh për këtë zonë kaq inspiruese.

Në këtë mënyrë, Alket Islami është ai që ka ofruar një dimension të ri të Shqipërisë. Larg fotove standarte të pikave turistike të vendit tonë dhe më pranë natyrës, ai ofron pamje të magjishme të relievit dhe bukurive shqiptare.

Albumi është një përmbledhje prej 399 fotografish të kryera gjatë 10 vjetëve. Ai i ofron audiencës një mundësi për të shijuar Rivierën Shqiptare, nga Veriu në Jug, me vëmendje të pandarë.

Libri ofron pamje mahnitëse dhe spektakolare të konceptuar në katër kapituj , duke na sjellë një pamje ndryshe të Shqipërisë, nga Vlora në Sarandë.

Për më shumë, shih imazhet që gjenden te galeria e Bukinist dhe videon që sjell disa prej fotove më të spikatura që gjenden në këtë album.

Data sheet

pages675
ISBN9789928413901
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaAnglisht
Tipi i publikimitAlbum
Grupmosha e leximitover 4 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë