Rrëfime dhe kënge popullore View larger

Rrefime dhe kenge popullore

Munir Shehu A-002855

New product

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928256584

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

MUNIR SHEHU: “Me dokumentacionin rreth ngjarjeve janë marrë e vazhdojnë të merren shumë historianë, kështu që unë jam i lirë të vazhdoj rrugëtimin tim në popull, në përmbushje të qëllimit që i kam vënë vetes herët, mbledhjes së folklorit, rrëfimeve gojore apo këngëve, ku, natyrisht, edhe këtë periudhë legjendare të historisë së tij, populli vetë e ka përjetësuar në morinë e pafund të vargjeve e melodive të epikës historike. Këto këngë shprehin urrejtjen e thellë ndaj lakmive të fqinjëve dhe fuqive të mëdha, kundër atyre që duan të bëjnë tregti me tokat e shqiptarëve, trimërinë, besën e tyre. Ato përshkohen nga fillimi në fund nga dëshira për liri, duke na i paraqitur me shumë vërtetësi ngjarjet e me larminë e pashtershme të motiveve, kanë një bukuri që të len pa mend.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages272
ISBN9789928256584
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë