Gjenealogjia e Fisit Shehu te Peshkopise View larger

Gjenealogjia e Fisit Shehu te Peshkopise

Munir Shehu A-005089

New product

Përshkrim i shkurtër

"Pema gjenealogjike e familjes Shehu të Peshkopisë" është një nga punët më të bukura që Muniri i la Dibrës, Peshkopisë e sidomos fisit të tij: Shehlerëve të Peshkopisë.

More details

897 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307163

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në tortën e veprave të krijuara prej tij, si mësues, historian, folklorist e kompozitor i shumë këngëve e valleve dibrane, matjane etj., që kanë hyrë në fondin e artë të muzikës popullore shqiptare, sigurisht, pema gjenealogjike, qëndron si qershia mbi tortë.

Gjenealogjia e fisit Shehu të Peshkopisë, nuk është vetëm personale dhe nuk duhet konsideruar si e tillë, pra, thjesht e fisit. Me të dhënat që sjell për një nga familjet më të vjetra, e cila ka rolin e saj të padiskutueshëm në historinë e qytetit të Peshkopisë e më gjerë, pema, mund dhe duhet të shërbejë si një dokument i rëndësishëm historik kur bëhet fjalë për lindjen e më pas zhvillimin e qytetit të Peshkopisë e më gjerë, për zhvillimin dhe historikun e fesë ndër këto anë, si evulon ndryshimi e emrave në periudha të ndryshme, etj.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages48
ISBN9789928307163
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë