Shkëlqimi dhe mjerimi i kurtizaneve View larger

Shkelqimi dhe mjerimi i kurtizaneve

Honore de Balzak BOM0082

New product

Përshkrim i shkurtër

Shkëlqimi dhe rënia e kurtizanëve është publikuar në vitin 1838 – 47 në Francë dhe është në vijim të “Komedisë njerëzore”, ku personazh kryesor është Lysjen de Rumbepre. Jeta pariziene, martesa dhe paraja janë çështjet qëndrore të këtij romani

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341064
Viti i botimit2007

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Lysjen de Rubempre dhe "Abbé Herrera" (Vautrin) kanë bërë një pakt, në të cilin Lucien do të arrijë sukses nëse ai pranon të ndjekë udhëzimet e Vautrin. Megjithatë, Esther van Gobseck prish planet më të mira të Vautrin, për shkak se Lysjeni bie në dashuri me të.

Për katër vjet, Ester mbetet e mbyllur në shtëpi në Paris, duke ecur vetëm natën. Një natë, Vautrin kupton se pas Esterit vardiset Nucingen.

Vautrin dhe Lysjeni kanë një plan të përbashkët. Ata janë 60,000 franga në borxh për shkak të stilit të jetesës të Lysjenit. Ai mund të martohet me Klotildën, vajzën e pasur, por të shëmtuar e Grandlieus. Ester do të jetë një mjet që mund të përdoret për të fituar para nga pasioni i çmendur i Nucingenit.

Lysjeni arrestohet dhe merret në pyetje edhe për mikun e tij, Vautren, pas të cilit fshihet emri i vërtetë Carlos Herrera, një prift në një mision sekret që e kishte dërguar mbreti spanjoll. Lysjeni nxjerr të vërtetat, duke përfshirë edhe identitetin e vërtetë të Vautrin, por më pas atij i vjen keq për atë që ka bërë dhe varet në qelinë e tij.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages464
ISBN9789994341064
Shtëpia botueseOMSCA-1
RedaktoriLoredan Bubani
Viti i botimit2007
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiSotir Caci
RomanSagë&Histori
I ri1