Kolonel Shaberi View larger

Kolonel Shaberi

Honore de Balzak A-003621

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman që trajton përmbysjen e vlerave njerëzore në kohën e Francës së pas-Napolonit. Koloneli plagoset në luftë dhe do shumë kohë që të rikthehet në jetën normale, por më pas ai sheh se çdo gjë që kishte lënë kishte ndryshuar

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9780201379624

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Koloneli Chabert mendohet se është vrarë në fushën e nderit në një nga betejat e Napoleonit. Teksa ka humbur kujtesën e tij, ai kaloi një vit në një azil.

Romani fillon kur kthehet në Paris, në jetën që kishte lënë pas tij, vetëm për të zbuluar se, në mungesë të tij, jeta e tij - familja e tij, shoqëria e tij, identiteti i tij - kanë ndryshuar.

Napoleoni është rrëzuar, aristokracia është kthyer në pushtet, sikur revolucioni të mos kishte ndodhur kurrë.

Gruaja e tij, duke besuar se ai ishte i vdekur, u martua me me një aristokrat. Të tmerruar për shkak se ajo pretendon se ajo e njeh atë dhe e sëmurë nga një shoqëri që nuk i njeh meritat e mëparshme, Chabert premton të rifitojë paratë dhe reputacionin e tij

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages93
ISBN9780201379624
Published year2017
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArianit Zoto
I ri1