Dukesha De Lonzhe View larger

Dukesha De Lonzhe

Honore de Balzak BOT0066

New product

Përshkrim i shkurtër

Pasioni mistik dhe epshor i Dukeshës Dë Lonzhe, e bën këtë libër kryevepër të romanticizmit të Balzakut. Njësoj si princesha e Klevesë dhe e Sanseverinës, Dukesha Dë Lonzhe është një nga hyjneshat e mëdha femërore të letërsisë franceze që bashkon në personin e saj një prestigj të trefishtë të bukurisë, lindjes dhe fatkeqësisë.

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928001030

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Dukesha Dë Lonzhe (1833-1834), roman për të cilin Balzaku u frymëzua nga aventura e papërmbushur me markezën e Kastrisë, është vëllimi i dytë i Historisë së të Trembëdhjetëve. Pasi përdori tundimin për të shtënë në dorë gjeneralin Dë Montrivo vetëm sa për të hequr mërzinë e për t'u argëtuar, Dukesha Dë Lonzhe i bën bisht dashurisë së pretendentit të saj.... Mirëpo ky, anëtar i Shoqërisë së të Trembëdhjetëve, a do ta bëjë dot për vete? "Femër dhe koketë në mënyrë sovrane, grua sa më s'bëhet e përsosur dhe nazemadhe sa s`ka ku të vejë më", dukesha e martuar, a do të heqë dorë nga fama dhe krenaria e saj? Mbretëreshë e lagjes së jashtme Shën Zhermen dhe shërbëtore enigmatike e fesë së dashurisë, Antuanetë Dë Lonzhe meritonte, njësoj si princesha e Kleves, t'ia jepte emrin e saj historisë së një pasioni mallëngjyes dhe tragjik. "Vetëm unë e di se çfarë ka të tmerrshme te Dukesha Dë Lonzhe," i thoshte Balzaku një mikut të tij. Prandaj dhe vepra e ruan, edhe pas një shekulli e gjysmë, misterin dhe forcën tërheqëse.

Data sheet

pages204
ISBN9789928001030
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAltin Pleqi