Lindja e tragjedise (HC) View larger

Lindja e tragjedise (HC)

Friedrich Nietzsche BUE166

New product

Përshkrim i shkurtër

Lindja e tragjedisë apo Përvoja e autokritikës, përkthyer nga Jorgji Doksani dhe redaktorë Sadik Bejko dhe Xhevair Lleshi. Lënda e këtij libri është e një vlere dhe interesi parësor, të cilin Nie e këtillon si ështje vetjake e një rëndësie të veantëé. Koha kur është shkruar ky libët bie në kundërshtim me kohën kur u shfaq. Ishte koha e Luftës Franko-Prusiane (1870-1871). Librin e shkroi, si thotë vetë i strukur në Alpeé, i zhytur kokë e këmbë në fantazitë e tij... Cila janë vlerat e vlerave artistike e morale të librit? Pyetje që filozofi gjerman ia drejton vetes, por edhe gjithë shoqërisë njerëzore të cilën ai e analizon, me të mirat dhe të këqijat e saj, njeriun me vlerat pozitive dhe negative të tij...

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN978-99927-48-21-4

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Në Lindja e tragjedisëé apo Përvoja e autokritikës, autori shkruan mendimet e tij për grekët e vjetër, si ështje të optimizmité të grekëve dhe të artit grek.Brenga e një mendimi sÍe linte të qetë: nga kish lindur tragjedia, rej muzikës apo muzika lindi tragjedinë. Dhe vijnë e vërshojnë mijëra mendime, dyshime, lufte të nëndheshme e në sipërfaqe: Grekët dhe muzika tragjike? Grekët dhe krijimtaria artistike e pesimizmit? Më e goditura, më e mrekullueshmja, ajo që është për tÍu zilepsur e lakmuar më shumë se do gjë tjetër nga njerëzimi, ajo që e ka grishur më shumë se do gjë tjetër drejt jetës racën njerëzore, gjëja më e muar që kanë pasur grekët? Si? Grekët, që qëndrojnë në ballë të njerëzimit, paskan pasur nevojë për tragjedi? Për më tepër për tragjedi të ngritura në art? Po Ígjëje i paska shërbyer atëherë arti grek?... SÍështë e vështirë të merret me mend se me si lidhej vënia e një pikëpyetjeje të tillë atë kohë lufte, që patjetër lidhej me ështje të ekzistencës... Të gjitha këto do tÍi gjeni si përgjigje në kapitujt e kësaj vepre të madhe, të fuqishme. Për mësuesit, studiuesit edhe shkollat, librat e Nies do të plotësonin një boshësi të madhe, atë të këndit të filozofisë, shumë pak e trajtuar dikur, shumë pak e përkthyer dikur, tashmë duhet thjesht ta kërkojmë sepse e gjejmë pa u lodhur, thjesht të kemi dëshirën. Edhe përkthimet e këtyre librave ñtë vështirëî në këtë drejtim vijnë në shqip me një gjuhë të qartë e të kuptueshme

Data sheet

pages198
ISBN978-99927-48-21-4
Published year2001
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Doksani