Dashnoret View larger

Dashnoret

Pádraig Standún BDI0034

New product

Përshkrim i shkurtër

Të thuash tërheqës për këtë libër është vërtetë shumë pak! Sunday Tribune "Oh, Atë, çfarë libri!" Sunday People

More details

899 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789994346486
Viti i botimit2008

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Tom Konëri sapo është kthyer në shtëpi nga Dublini. Ai ka qenë atje për t'i kërkuar qeverisë më shumë punë dhe bukë për ishullorët që ai përfaqëson. Me t'u kthyer kujdestarja e shtëpisë së tij, Marioni e njofton që është shtatzënë dhe pret një fëmijë prej tij. Kjo do të ishte një goditje për çdo burrë, kurse për Tomin, prifti i fshtatit, është një bombë e vërtetë. Por meqë ai është një njeri me ndërgjegjie dhe që nuk beson në përrallat e përkorjes seksuale (beqarisë) të klerikëve, vendos t'ua thotë të vërtetën besimtarëve të tij. Ky vendim është i vështirë dhe e bën dramatik shtjellimin e ngjarjeve. Dashnorët është shkruar më 1983, fillimisht në gjuhën irlandeze. Vetë autori e përktheu këtë bestseller në anglisht dhe që prej asaj kohe shumë të tjerë e kanë përkthyer këtë libër të vogël por të fortë në gjuhët më të mëdha të Europës. Pádraig Standún ka lindur më 1946 në Ballydavock (Irlandë). Ai është një shkrimtar i njohur dhe aktivist shoqëror. Gëzon popullaritet në saj të librave të tij, disa prej të cilëve janë ekranizuar. Është dorëzuar prift më 1971, tani është kapelan në Tourmakeady.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages143
ISBN9789994346486
RedaktoriMariana Ymeri
Viti i botimit2008
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Qirjako