Nga Toka ne Hene View larger

Nga Toka ne Hene

Zhyl Vern BDR075

New product

Përshkrim i shkurtër Nga toka në Hënë është një novelë e vitit 1865 e autorit Zhyl Verne . Ai tregon historinë e Klubit të armëve të Baltimores, një shoqëri e pas luftës civile amerikane, që synon të ndërtojë armë për të dërguar në hënë tre nga anëtarët e Klubit të armëve- Presidentin, një prodhues armaturash nga filadelfia dhe një poet francez në Hënë.

More details

102 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789995621551
Viti i botimit2011

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Zhyl Vern (1828 1905), është autori më i madh i të gjitha kohërave në zhanrin e romaneve fantastiko-shkencore. Në fillimet e veta ai konsiderohej si një autor për fëmijë, por shumë shpejt u kuptua jo vetëm fantazia e tij brilante, por edhe saktësia shkencore me të cilën ai i përshkruante ngjarjet në tregimet e veta. Në një replikë të kohës që ai ka patur me gjigandin tjetër të fantashkencës, britanikun Herbert George Wells, Vern shkruante: Asnjë autor nuk duhet ti ndërtojë rrëfimet e veta në kontradiktë me shkencën aktuale. Unë i çoj personazhet e mi në Hënë përmes barutit, dhe nuk shpik substanca nga hiçi. Duke iu referuar një substance të quajtur cavourite që Wells e veshi me veti antigravitacionale. Kryeveprat e Babait të Fantashkecës janë përkthyer edhe në gjuhën shqipe ku mund të përmendim: 20000 Lega nën det, Udhëtim për në qendër të tokës, Kapiteni 15 vjeçar, Ishulli Misterioz, Nga Toka në Hënë, Fari në fund të botës, etj.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages214
ISBN9789995621551
Viti i botimit2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit7-14 vjeç
Numri i botimeveI parë