Kapiteni 15-vjeçar View larger

Kapiteni 15-vjecar

Zhyl Vern BOM0076

New product

Përshkrim i shkurtër

Pas një sezoni të dobët gjuetie, ndërsa bëhen gati për kthim, gruaja e pronarit të firmës, zonja Weldon, djali i saj pesëvjeçar Xhek dhe kushëriri i saj Benedikt u kërkojnë t’i çojnë në San Francisko, Disa ditë pas nisjes së udhëtimit, ata shpëtojnë pesë pasagjerë të një anije që ishte mbytur, si dhe qenin e tyre.

More details

98 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Dik Sand është një djalosh 15-vjeçar, i cili punon si marinar në anijen "Pilgrim". Ekuipazhi përbëhet nga gjuetarë balenash, të cilët udhëtojnë çdo vit drejt Zelandës së Re.

Pas një sezoni të dobët gjuetie, ndërsa bëhen gati për kthim, gruaja e pronarit të firmës, zonja Weldon, djali i saj pesëvjeçar Xhek dhe kushëriri i saj Benedikt u kërkojnë t’i çojnë në San Francisko, Disa ditë pas nisjes së udhëtimit, ata shpëtojnë pesë pasagjerë të një anije që ishte mbytur, si dhe qenin e tyre. Pak para se të arrinin, ekuipazhi shikon një balenë dhe duke shpresuar për ca përfitimi, vendosin ta gjuajnë atë. Kapiteni Hull e lë Dikun përgjegjës për anijen. Por gjuetia shkon keq dhe të gjithë pjesëtarët e ekuipazhit vriten.

Tani Dik është përgjegjës për anijen, por nuk ka marinarë me eksperiencë për ta drejtuar atë. Ai mundohet të mësojë pesë të mbijetuarit dhe mundohet të arrijë në brigjet e Amerikës së Jugut. Por kuzhinieri i anijes prish busullën dhe i drejton drejt Afrikës.

Data sheet

pages430
Shtëpia botueseOmsca-1
Published year2000
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiEnver Fico