Specials

Saga & History There are 694 products.

per page
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  “Dosja H.” u botua së pari në revistën “Nëntori” më 1981. Ndonëse doli nga shtypi në kohën e acarimeve të mëdha në Kosovë dhe trajtonte çështje që lidheshin me autoktoninë e shqiptarëve në Ballkan, vepra pati një pritje të ftohtë dhe doli si libër më vete vetëm pas rënies së komunizmit

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Kjo vepër, dëshmia e parë dhe tepër e rrallë e masakrës serbe në Prishtinë në pranverë të vitit 1981, u shkrua fill pas saj në vitet 1981-1983. Ndër të tjera ajo pati si qëllim njohjen e publikut shqiptar, dhe sidomos atij botëror, me terrorin e ushtruar në Kosovë. Për fat të keq, pavarësisht nga ky synim, vepra u prit fare ftohtë nga Shqipëria zyrtare

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 100 Lekë In Stock

  Një roman i bërë bestseller në mbarë botën, bazuar në autobiografinë e vetë autorit, që frymëzoi një ndër filmat më të famshëm të regjisorit Steven Spielberg. Ballard, i konsideruar si një ndër autorët më të rëndësishëm të letërsisë bashkëkohore, është kthyer tashmë në një kult

  1 100 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Persepolis paraqet një portret të paharrueshëm të përditshmërisë dhe kontrasteve trullosëse midis jetës publike dhe private në Iran. Sytë fëmijëror të autores bëhen dëshmitarë të perandorëve të rrëzuar, të fshikullimeve të sanksionuara nga shteti dhe të luftëtarëve martirë.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Elvira Dones shkruan me një stil të pastër dhe të freskët, duke ngritur pyetje dinake mbi kulturën, artin dhe, mbi të gjitha, mbi gjininë.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  Një roman kushtuar kohës, zvetënimit, kujtimeve, dashurisë dhe pabesisë, që luhatet midis së tashmes dhe së shkuarës.

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  850 Lekë In Stock

  Shtysa që e çoi Adlin te islami, tundimi ndaj seksit, raporti me vdekjen, marrëdhëniet brenda familjes tipike shqiptare, lufta e brendshme dhe dallimet me personat e tjerë të të njëjtit besim, dhe sjellja ndaj të krishterëve, e shumë dilema të tjera të bashkëjetesës në një mjedisi si realiteti shqiptar, - që të gjitha këto vijnë në një rrëfim tejet...

  850 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Përmes personazheve të Maries, Ndreas, Lleshit apo Xhevries në Verriun e Shqipërisë, autori na flet për një shoqëri egoiste që i tjetërson kuptimin togfjalëshit ji i lirë. Ndonëse ishte ideuar si skenar filmi, autori pohon se në thelb ka përcjellë sintezën e gjurmëve që la pas gjakmarrja, ideologjia dhe burgjet e komunizmit.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Vuk Drashkoviç është ndër emrat e njohur jo vetëm në diplomacinë dhe politikën serbe, por edhe në letërsinë e atij vendi. Përkthyesi Nikolla Sudar ka sjellë në shqip romanin "Gjykatësi" si një mundësi që të komunikojmë ndryshe me kulturën e atij vendi, por edhe si një rast për të kapërcyer konfliktet shekullore. Është një sprovë që arti flet me gjuhë tjetër.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Dashuria është gjëja më e pastër që njeriu mund të ketë dhe të përjetojë gjatë jetës së tij. Këto gjendje dhe ndjesi shtron autori Lucgjonaj, i cili luan me vëmendjen e lexuesit. Ai e di se çfarë e mban të mbërthyer lexuesin mbas tekstit: pikërisht pezulli dhe kaosi. Lënia pezull e ngjarjeve, ndjesive i krijon lexuesit ndjenjën e përshtjellimit si dhe...

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  650 Lekë In Stock

  Bota po shkon drejt një çoroditjeje më të madhe dhe në disa fusha njëherësh çoroditje intelektuale, çoroditje financiare, çoroditje klimatike, çoroditje gjeopolitike, çoroditje etike.

  650 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  "Kamarja e turpit" ka qenë botuar për herë të parë më 1978, si pjesë përbërëse e librit "Ura me tri harqe", me titullin "Pashallëqet e mëdha". Romani që ka në qendër fatin e Ali Tepelenës, pashait rebel shqiptar, që u ngrit kundër sulltanit dhe shtetit osman, është konsideruar nga kritika botërore si një nga veprat më tragjike të Kadaresë, ku përshkruhet...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Është romani i parë modernist i shkruar gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XX në Shqipëri. Kjo vepër e bëri njëherësh të njohur autorin dhe letërsinë shqipe në të gjithë botën dhe konsiderohet si vepra më e përkthyer në gjuhët e ndryshme të botës

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Në romanin "Kështjella" Ismail Kadare kthen sytë nga mesjeta shqiptare. Në dukje i distancuar dhe i paanshëm, ai rrok veprimet për rrethimin e një kështjelle shqiptare nga një ushtri turke prej shtatëdhjetë mijë vetash në formën e një romani historik. Rrëfimi bëhet nga perspektiva e rrethuesve osmanë, çadrat e bardha të të cilëve e kanë kthyer mjedisin...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Libri u shkrua dhe u botua në vitin 1974. Ngjarjet e romanit, të përqendruara rreth ndërtesës së Radiostacionit të kryeqytetit shqiptar në ditët e çlirimit të tij, nëntor i vitit 1944, janë të ndërthurura me atmosferën e hakmarrjes ndaj klasës së përmbysur

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Në qendër të librit  gjendet një baladë, dhe ishte më e urtë të përqendrohej vëmendja mbi ndërtimin e ngrehinës e shfaqjen e njëkohshme të legjendës. Për t’ia arritur këtij qëllimi, Ismail Kadareja zgjedh tonin e kronikës dhe vë në punë një rrëfimtar të veçantë, murgun Gjon. Nën zhgunin e tij është fshehur një personazh i vërtetë

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Romani që ndenji 8 vjet i kyçur në një bankë të Parisit, në aventurën për ti shpëtuar censures së sistemit komunist. “Arratisja e tij drejt Francës me autorësi të rreme dhe rikthimi te lexuesi si një roman anti-socrealist..

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Duke krijuar personazhin e Zenonit, alkimist e mjek i Europës së shekullit të XVI, Marguerite Yourcenar, s`na rrëfen thjesht historinë tragjike të një njeriu të jashtëzakonshëm. Ajo ia del mbanë të na sjellë një tablo të gjallë, me gjithë ngjyrat e saj të pasura, të gjithë një epoke e të realitetit të saj të vrazhdë dhe brutal: një botë ku përballen me...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Muret e Krujës roman historik me autor Gjergj Zhejin. Një nga romanet më interesantë shkruar për figurën e Skënderbeut, tashmë nën një konceptim të ri. Një roman i kohës, që të fton të endesh në të shkuarën që duket aq afër.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 900 Lekë In Stock

  Kjo është historia ndër breza e grave dhe fëmijëve të një familjeje të sajuar, dhe shpresoj se do të shijohet si e tillë: një roman i ngushtë për një familje. Por frymëzimin e ka tek shumë historira, letra, dhe raste në arkiva dhe në intervista, gjatë dhjetë viteve studim të historisë ruse.

  1 900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 600 Lekë In Stock

  1 600 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Si poet i ri Gunnar Riebs e njohu princin Karl në vitin 1979, kur ishte 19 vjeç, në një takim të rastit. Pastaj, për hir të takimeve të shumta me karakter privat me kontin e Flandrës, duke biseduar me njerëz të afërt të kontit dhe falë kërkimeve të thella, autori na zbulon pamje të tjera të jetës së këtij personazhi të veçantë. Pas Regjencës, Karli u...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  Libri “Kallamishte në erë”, i cili e pa dritën e botimit në vitin 1913, është romani më i lexuar dhe më i përkthyer i autores Grazia Deledda

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Stamboll, viti 1838. Maksimilian Lëfevrë, një arkeolog francez mbërrin në qytet i vendosur të zbulojë një thesar të humbur bizantin dhe menjëherë fillojnë të qarkullojnë thashetheme për ato që mendohet se janë motivet e tij të vërteta. Eunuku Jashim ngarkohet të bëjë hetime mbi Lëfevrin, por befas zbulohet trupi i gjymtuar i tij dhe del se ka vetëm një të...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Eshtë një nga romanët më të bukur historik të shkruar vitet e fundit, nga historiani dhe shkrimtari i njohur anglez Jason Goodwin, tashmë mund të lexohet edhe në shqip nga shtëpia botuese Saras, nën përkthimin e Fari Laçkës.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  “Mekami” i kundërvihet mitit të realizimit socialist që e nxjerr figurën e Skënderbeut si qëndresën më të fortë të popullit shqiptar, nga i cili duhet të frymëzoheshim edhe ne që u rezistonim të gjitha sulmeve të borgjezëve, revizionistëve, social-imperialistëve...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  Vajza e Pirenejve është një roman i bukur dhe thellësisht prekës që ngre në piedestal pathyeshmërinë e shpirtit njerëzor dhe qëndrueshmërinë e grave në luftë. Ky është një roman që lartëson njeriun dhe jetën.

  1 400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Jemi në gjysmën e parë të viteve 1800 dhe tregimtarja jonë, na rrëfen historitë e qytezës që vëzhgohet nga sytë e vëmendshëm të mikeshave të saj fisnike, të cilat janë edhe protagonistet e jetës së saj sociale.

  1 000 Lekë
  In Stock
Showing 65 - 96 of 694 items