Categories

Specials

List of products by supplier: Dritero

Showing 1 - 22 of 22 items
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Epiqendra e veprimit të romanit "Arka e Djallit" është fshati provincial i Qershizës. Lexuesi do të shpejtonte të pyeste: E ç'mund të presësh nga përshkrimi i jetës së një fshati të humbur? Vetëm ca histori të parëndësishme, trashanike e banale? Se, ç'mund të ndodhë aty më shumë se kaq? Por s'është kështu

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Botimi më i ri i Shtëpisë Botuese Dritëro, në duart e lexuesit: “Dashuri në moshën e Krishtit”, i cili sjell një anëtë panjohur të shkrimtarit: Një libër që drithëron me drithërimat e një dashurie të jashtëzakonshme: Vajza shkodrane, e bukur, tekanjoze, plot ëndrra, ngjiz një dashuri të lakmueshme për shumëkënd me shkrimtarin e madh, me pasion të çmendur,...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Vëllimi poetik me 82 poezi i kushtohet jetës në të gjithë spektrat e saj, dashurisë, mallit dhe vdekjes. Poezi të zhytura në metafora kuptimplota ashtu si dhe vetë titulli i këtij libri. Aleksander Cipa shprehet se: Nuk kumtoj vetëm përmes tekstit, por përmes metatekstit. Janë emocione dhe qasje të meditimit që lidhen me 3 elementët ekzistenciale të botës...

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Një libër që të fut në mendime për bashkëshorten e shkrimtarit të madh e cila ishte vetë e lindur për të qenë shkrimtare... Një profesion dhe pasion i pakultivuar për hir të një sakrifice sublime për të madhin shkrimtar. Profili i një tregimtareje fare të veçantë, me një gjuhë të sinqertë dhe narracion të këndshëm.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Pas viteve 90-të Spartak Ngjela ka botuar dy romane “Shpella e vdekjes” dhe “Helena R” dhe tani së fundi edhe romanin “Hakmarrja e një gruaje”, ku protagoniste është një femër dhe jeta e saj gjatë komunizmit dhe raportet me Sigurimin e Shtetit

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Ky libër është shkruar në vitin 1979 dhe i rivjen lexuesit në duar pa ndryshime thelbësore pas 37 vitesh. Në këtë roman pasqyrohen ato shqetësime të njerëzve dhe ato mendime që kishte nxjerrë koha si rrjedhim i ngecjes dhe ngrirjes së shoqërisë, i krizës shpirtërore dhe ideore të saj. Duke pasur këtë sfond të krizës së përgjithshme të shoqërisë,...

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  “Këngët e buzëqeshjes” është ndoshta i vetmi botim që përmban aq shumë koncentrat buzëqeshje, në të gjitha format e saj: nënqeshje, buzagazje, qeshje të hareshme, qeshje hidhshëm. Ky ribotim, i pasuruar me dorëshkrime e poezi të pabotuara më parë, vjen në këtë vjeshtë të trazuar me mjaft freski, origjinalitet në përmbajtje e formë.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  Rilindja e Dritëroit të madh përmes kujtimeve të miqve. Moshatarë me të, apo shumë më të rinj. Por sa e papërfillshme diferenca e moshës. Bashkëudhëtarë në shtigje të njëjta apo nevojtarë në kërkim të një dritërreze dritëroiane? Në dy epoka të jetuara ndryshëm, rrëfime të ndjera plot emocion për Dritëroin mik, shok, Njeri...

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  “Nën hijen e Kodrës së gjelave” është një roman historik, i cili rrëfen lindjen e ndërgjegjes kombëtare të kombit leton, në kohën kur vendi ishte ende pjesë e Perandorisë Ruse. Ky roman është fitues i Çmimit Europian për Letërsinë, në vitin 2017.  

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Një roman historik që sjell historinë e Shqipërisë menjëherë pas tërheqjes së ushtrisë fashiste të Musolinit dhe ardhjes së nazistëve. Shqiptarët strehuan italianët që mbeten në udhëkryq, duke i mbrojtur nga ndëshkimi i ushtrisë gjermane

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Aforizmat e Dritëro Agollit përbëjnë një libër me modele të stërlashtë sa gjithë historia e mendimit njerëzor, po aq sa dhe me origjinalitetin e një shekulli të ri. Nuk është aspak e vështirë t’ua gjesh vendin dhe pozicionin aforizmave të këtij libri në strukturën tërësore të veprës së Dritëro Agollit. Lexuesit menjëherë do t’i vijnë në mendje esetë dhe...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock
 • Quick view
  950 Lekë In Stock

  Poezi tashmë në kulminacionin e artit “dritëroian”, poezi mbi jetën e vdekjen, gëzimin e trishtimin, ndjenjën dhe erosin, natyrën dhe qytetërimin, rininë e pleqërinë. Filozofia e mbrujtur aq mrekullisht dhe aq natyrshëm me mençurinë e thukët të popullit, me artin e madh të Dritëroit shprehur në vargje të mahnitshme. Ironia dhe sarkazma, nënsqeshja dhe...

  950 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë 2 000 Lekë -10% In Stock

  Dritëro Agolli është ndër autorët më të shquar të letërsisë shqipe të gjysmës së dytë të shekullit të XX. Ne kemi përzgjedhur në këtë set dy prej kryeveprave të tij; “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”, shkruar në vitet ’70 dhe “Arka e djallit”, botuar pas viteve ’90. Me këto dy romane është mënyra më e mirë për të njohur magjinë e rrëfimit agollian.

  1 800 Lekë
  2 000 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ndonëse vetë shkrimtari është shprehur se me "Arkën e Djallit" do të ndryshojë përfytyrimin e letërsisë shqipe, për një shumicë lexuesish kontributi më i rëndësishëm letrar i tij në prozë është "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo" (1973).

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  500 Lekë In Stock
 • Quick view
  600 Lekë 800 Lekë -25% In Stock

  600 Lekë
  800 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Ky është një letërkëmbim i pazakontë, i natyrës komike mes dy personazheve të shquara të kulturës, Dritëro Agolli dhe Gaqo Veshi, të cilët fshihen pas personazheve të njohura si Bamkë Çomaga dhe Hyskë Borobojka. Libri shoqërohet me karikatura, të cilat e bëjnë më të këndshëm këtë libër

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Në këtë botim janë përfshirë vëllimet poetike: "Fija e barit në mur", "Intermezzo", "Fshehtësitë e qiririt" dhe "Sonata e Hënës".

  800 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 22 of 22 items