I ri Cmim i reduktuar! Autore shqiptare per femije 2021 Shiko më të madhe

Autore shqiptare per femije 2021

Grup autorësh A-007528

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Letersia shqiptare per femije vazhdon te befasoje me autore te cilet jane te pelqyer nga lexuesit e vegjel. Ne kemi perzgjedhur ne nje set librat me te fundit te Rudina Cupit dhe Rovena Rrozhanit, - dy botime plot aventura, me mjeshtri rrefimi dhe me fuqi ndikuese ne aspektin didaktiv dhe edukativ.

 

Më shumë detaje

70 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

1 260 Lekë

-10%

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Seti me dy libra permban:

“Pirate dhe parate” nga Rudina Çupi

Bota e piratëve në kërkim të thesarit është plot aventura. Nga të gjithë personazhet e librave piratët përjetojnë më shumë pengesa e peripeci... A do të mbyllet me fund të lumtur aventura e tyre? “Piratë dhe paratë” është libër ndërveprues i serisë “Luaj dhe shkruaj” për lexuesin fillestar, përmes të cilit fëmijët luajnë me numrat. Poezia është ilustruar me figura të mrekullueshme të krijuara me paratë shqiptare dhe në fund përmban kureshti dhe udhëzime si të bësh vetë veshje pirati me materiale të riciklueshme. Lojërat zbavitëse gjuhësore në fund të librit dhe loja “Mos u nxeh” e ftojnë fëmijën të mprehin vëmendjen e logjikën.

 

“Rozi dhe domatja kercimtare” nga Rovena Rrozhani, Dhurata Thanasi

Ky liber sjell historite fantastike te femijeve sesi refuzojne ushqimin, te shoqeruara me 8 receta të shëndetshme për fëmijët, të përgatitura nga Dhurata Thanasi. Rrefimet, recetat, perfshirja e femijeve ne pergatitjen e ushqimit, fotografite, dizanji dhe ilustrimet fantastike e bejne kete liber me vlere te madhe edukative dhe zbavitese per lexuesit e vegjel. Të mërzitur, që Rozi nuk e pëlqen, një domate kërcimtare dhe miqtë e saj në kuzhinë vendosin të japin një shfaqje për të treguar sa të mirë janë. Çdo natë, kuzhina bëhet skena më e çuditshme, ku ushqimet kërcejnë, këndojnë, luajnë dhe në fund gatuajnë receta të reja. A do të pranojë vallë Rozi që t’i provojë? Një histori që fton të gjithë familjen në kuzhinë nëpërmjet lojës e vjershave por dhe gatimit. Tetë receta të krijuara nga Dhurata Thanasi, vetëm për Rozin dhe lexuesit e vegjël, ju ftojnë ta shndërroni kuzhinën në vendin e argëtimit dhe të shijes. Lexoni një histori argëtuese dhe gatuani së bashku me recetat e dhëna! Pasioni për ushqimin e shëndetshëm dhe fëmijët kanë bashkuar që herët Rovenën dhe Dhuratën. Vite më parë ato bashkëpunuan për të festuar Ditën Botërore të Ushqimit me shfaqjen “Domatja Kërcimtare”, në të cilën është bazuar edhe ky libër. 

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
GrupmoshaMbi 9 vjeç
StatusiI ri