George Castriot – Scanderbeg in Albanian stamps, 1913 - 2017

Hysen Dizdari HDI0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri-album“GJERGJ KASTRIOTI - SKËNDERBEU NË PULLAT SHQIPTARE, 1913-2017”, me autor studjusin dhe koleksionistin Hysen S. Dizdari, është një libër i rrallë në llojin e vet, i vetmi libër i botuar për Skënderbeun në 105 vjet nga data e emetimit të pullës parë shqiptare nga qeveria e patriotit Ismail Qemali dhe trajton të plotë koleksionin e pullës shqiptare për Skënderbeun nga viti 1913 deri në vitin 2017.

More details

7 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

AGSTUDIO
ISBN9789928436566
Viti i botimit2018

2 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri hapet me pullën e parë ku paraqitet portreti i Skënderbeut, emetuar më datën 1 dhjetor 1913, dhe pasohet me emisionet të tjera kushtuar figurës madhore kombëtare të Skenderbeut dhe perfshin të gjitha emisionet e emetuera ne historinë 105-vjeçare të pullës shqiptare.

Ky libër përfshin të tria epokat historike të më shumë se një shekulli dhe shpalosen vlerat kulturore, historike,artistike,dhe kombëtare të realizuera me mjeshtri të larte atistike nga piktorët e skulptorët me të njohur të vendit tonë dhe të huaj.

Libri ndahet ne tre pjesë ,

Pjesa e –I- Përmbledh emisionet e pullave të emetuera nga viti-1913-1944

Pjesa e –II- Përmbledh emisionet e pullave të emetuera nga viti-1945-1990

Pjesa e –III- Përmbledh emisionet e pullave të emetuera nga viti-1991-2017

Libri është botuar në dy gjuhë, në shqip dhe në anglisht, dhe jep informacion të bollshëm jo vetëm filatelik,por dhe historik për të gjithë shqiptarët brenda e jashtë kufijve dhe në diasporë.

Përmes larmisë së informacionit dhe të ekspozimit të historisë pullave postare, ky libër nxit interesin e koleksionistëve shqiptar dhe të huaj,por edhe te historianve dhe të turistëve të huaj, të cilët që janë të interesuar të njohin historinë e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti - Skënderbeut ,duke u bazuar tek historisa e zhvillimin te filatelise shqiptar per gjate mbi 105 vite te rrugtimit te saj.

Për më shumë rreth librit shiko videon më poshtë:

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages84
ISBN9789928436566
RedaktoriXhevat Lloshi, Rudina Çupi, Dritan Idrizi
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitTirane
Gjuhashqip/anglisht
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat21 x 29.7
PërkthyesiIna Kajtazi
I ri1