Helmi i dashurisë View larger

Helmi i dashurise

Eric-Emmanuel Schmitt TO0303

New product

Përshkrim i shkurtër

Julia, Anushka, Kolomba dhe Rafaela kanë lidhur një pakt për miqësi të përjetshme. Ato janë vetëm gjashtëmbëdhjetë vjeçe dhe janë të etura për ta gjetur dashurinë e vërtetë. Secila prej tyre mban një ditar ku hedh padurimin, dëshirat, dashuritë, ëndrrat e veta. Por, si mund t’i shmangin tërmetet emocionale të shkaktuara çdo ditë nga prindërit e tyre?

More details

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN: 9789928235596
Viti i botimit2017

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në kufirin mes fëmijërisë dhe adoleshencës, katër vajzat bien në grackën e këtij emocioni të fortë, dashurisë, janë gati të hyjnë në këtë sferë misterioze, në këtë çmenduri që mund t’i transformojë.

Në gjimnaz po bëhen përgatitjet për të shfaqur dramën “Romeo dhe Zhulieta”, ndërkohë që një tragjedi, po aq e paparashikueshme dhe e pashmangshme, sa dhe fundi i dramës shekspiriane, është duke u përgatitur.

“Nëse nuk më do më, kjo do të thotë se nuk më ke dashur kurrë.”

Fragment nga Libri

E urrej dashurinë. Dua të rebelohem kundër saj. Nëse dashuria do të thotë vuajtje, të humbësh kontrollin, të bëhesh skllav, unë nuk dua të dashuroj.

Parapëlqej sulmin. Preferoj të provokoj.

Dua paqe, jo luftë. Megjithatë, në rast se lufta do të ishte e pashmangshme, jam gati ta bëj.

Meshkujt nuk kanë për të më vënë përfund; jam unë ajo që do t’i vë përfund.

* * *

Rafaela ime e dashur, Terencë ka me mijëra, miliona, sepse jemi ne vajzat që i krijojmë ata, duke lejuar bakterin të hyjë në sytë tanë; më tej sëmundja ndjek udhën e saj duke na çmendur, duke e veshur djalin me hijeshi dhe cilësi që nuk i ka, duke bindur veten se lumturia jonë, shpëtimi ynë, kalon nëpër krahët e tyre.

“Romeo, Romeo, pse je ti, Romeo?”

Sepse Zhulietat dinë të trillojnë Romeot.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages136
ISBN: 9789928235596
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat13 x 20
PërkthyesiAmantia Kapo
RomanRomancë&Pasion
I ri1