Fyelli i Dibrës View larger

Fyelli i Dibrës

Haki Stërmilli A-005093

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër vjen si botim anastatik i vitit 1944 i tipografisë "Gurakuqi". "Shfaqjet e jetës s’onë kombëtare e shoqnore në të kaluemen, përgjithësisht, janë përjetsue prej poetëvet t’onë popullorë me anë të kangëvet.

More details

897 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M&B
ISBN9789928307118
Viti i botimit2019

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Këto kangë nuk janë vetëm prona mendore e shpirtnore e këtyne vjershëtorëve, por e tanë popullit, mbasi ai i frymëzoi me ngufmue në shprehje poetike. Prandaj mund të themi se poezia jonë popullore âsht pasqyra e shpirtit të popullit t’onë.

Nga kjo poezi kuptohet fare mirë morali e karakteri, besniknija e fisniknija, mënija e dashunija, burrnija e trimnija, shkurt, shpirti i kombit t’onë.

Unë kujtoj se historia e jonë kombëtare, shoqnore e gjuhësore, ka me pasë si burim kryesuer edhe poézinë t’onë popullore, e cila besoj se âsht ma e pasun se e çdo kombi tjetër, mbasi vên në dukë ngjarjet e jetës s’onë qysh nga mâ të voglat e deri në mâ të randësishmet.

Prandaj vendosa me i mbledhë kangët që këndohen në Dibër dhe me i paraqitë në ket vëllim, me shpresë se do të pëlqehen prej lexuesvet edhe si art." 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages248
ISBN9789928307118
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveribotim identik