Te dheu i huaj View larger

Te dheu i huaj

Zef Skiroi BDI0184

New product

Përshkrim i shkurtër

Te dheu i huaj, Palermo 1900, i botuar me ndihmën financiare të Anselm Lorekios, është një idil i gjatë historik, i qëndisur me elemente të folklorit dhe mitologjisë, që rrëfen për ikjen epike të shqiptarëve të shekullit të pesëmbëdhjetë nga atdheu i të parëve për t'u ngulur në Siçili. Varianti përfundimtar i kësaj vepre iu botua pas vdekjes më 1940.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992731257
Viti i botimit1999

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Te dheu i huaj është vepra më e rëndësishme poetike e me vlera të veçanta e Zef Skiroit. Eqrem Çabej e ka quajtur "kryevepra e Xhuzepe Skiroit dhe nderi i literaturës shqipe", ndërsa pak vite më vonë ai shtoi: "është në njëfarë mënyre, epi nacional i shqiptarëve të Italisë", apo "vepra e jetës së tij". Zef Skiroi është shkrimtar i shquar arbëresh. Më 1887, së bashku me Françesk Petën, themeloi në Palermo revistën Arbri i ri dhe botoi përmbledhjen e parë me vjersha. Në historinë e letërsisë shqiptare, Zef Skiroi është shquar si poet, prozator, dramaturg, folklorist e studiues. Veprat kryesore të tij mbeten Mili dhe Haidhea, Te dheu i huaj

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages168
ISBN9992731257
RedaktoriMariana Ymeri
Viti i botimit1999
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAli Xhiku (transkiptoi)