Perrallat e Ana Tisit View larger

Perrallat e Ana Tisit

Ana Tisi A-007965

New product

Përshkrim i shkurtër

Autorja Ana Tisi sjell nje botim special me perralla te cilat jane ndertuar mbi konstantet universale njerezore si dashuria, falja, xhelozia, egoizmi i papërmbajtur, cmira apo babëzia dhe qe kane vlera te forta edukative dhe zbavitese per lexuesit e vegjel

More details

505 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789928366122

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

REVIEW

“Në këtë libërth të bukur janë fshehur një tufëz përrallëzash të cilat presin për t’u zbuluar nga secili prej jush. Rrëfimi herë-herë i kapërcen rregullat “morfologjike të përrallës”; në ndonjë rast i respekton mo-ta-mo ato, - por rrëfimtarja e përdor alegorinë si shkopin magjik për të ndërtuar botë këndjellëse imagjinare, duke mbajtur të gjallë karremin e misterit deri në rreshtin e fundit, përmes një gjuhe të latuar dhe të kuptueshme nga lexuesit e vegjël dhe me mesazhe të fuqishme didaktike që dalin natyrshëm nga nënteksti.

Duke i lexuar këto përralla, secili prej nesh zbret nga përmasa imagjinare e tekstit në realen e përditshme, duke reflektuar për disa konstante universale njerëzore si fuqia e dashurisë, falja, xhelozia, egoizmi i papërmbajtur, cmira apo babëzia. Prandaj, unë do të rekomandoja me patjetër që këto pjesëza magjike të lexohen çdo mbrëmje jo vetëm nga lexuesit e vegjël, por edhe nga prindërit, të cilët kanë shumëçka për të mësuar prej tyre, - përpara se vogëlushët të mbyllin syçkat, për tu nisur më tej në botët fantastike të gjumit.

Ky shtegtim, me siguri, do të jetë më i lehtë dhe më i bukur, duke e përndezur dhe vaditur mendjen e fëmijës tuaj me të tilla përrallëza kaq të bukura”.

Dr. Albert Gjoka

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages108
ISBN9789928366122
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 5 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1