Te fshehtat e treguara View larger
Pjesë nga libri

Te fshehtat e treguara

Rexhep Qosja A-005356

New product

Përshkrim i shkurtër

Rexhep Qosja vjen me nje roman te ri para lexuesit shqiptar, ne vigjilje te 84-vjetorit te lindjes se tij: I shquar per stilin postmodernist, Qosja shenon nje tjeter kulminacion ne krijimtarine e tij, por edhe per romanin bashkekohor shqiptar

More details

99 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789928277954

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Kritikja Feride Papleka shkruan per romanin:

Qosja si prozator sa herë që merr penën në dorë, ka një vullnet për t’i përzier gjinitë me qëllime letrare, për t’i ngatërruar perspektivat, dhe madje për të gjetur sekretin e lëvizjes së përhershme që mban gjallë ligjërimin dhe na mundëson ta shoqërojmë leximin e veprës duke shpikur një ligjërim të ri. Intriga e romanit Të fshehtat e treguara është në të vërtetë shumë më e thellë nga sa duket: mospajtim duke përqeshur që përmblidhet në jetën e një antiheroi të ditëve tona, të quajtur Bardh Dynjaja, një funksionar arkivist dhe përkthyes, pa histori, me një anomali psikologjike tip, që shpalos një jetëshkrim banal.

Autori i shoqëron me buzëqeshje njerëzit që shndërrohen në personazhe dhe tregon se mediokriteti dhe madhështia e rreme janë rrezik real për shoqërinë. Mund ta fillosh romanin ku të duash, sepse të lexuarit e tij është fillim dhe vazhdim, një lloj pesimizmi muzgor dhe ironie të tërthortë, tragjikomedi e rënies së personalitetit.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages345
ISBN9789928277954
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
RomanPsikologjik
I ri1