Kater mije jave – menaxhimi i kohes per vdekataret View larger

Kater mije jave – menaxhimi i kohes per vdekataret

Oliver Burkeman BZ0220

New product

Përshkrim i shkurtër

"Bestselleri i Oliver Burkeman-it sipas New York Times-it, për “Katër mijë javë”, ka goditur një akord të thellë me shumë lexues. Askujt nuk duhet t'i thuhet se nuk ka kohë të mjaftueshme.

More details

11108 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951846127

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

23 other products in the same category:

More info

Pavarësisht se po fillojmë biznesin tonë, duke u përpjekur të shkruajmë një roman gjatë pushimit tonë të drekës ose po shohim një grumbull afatesh, ndërsa po planifikojmë një pushim, ne jemi të fiksuar pas zgjatjes së listave tona të detyrave, inbokseve të tejmbushura, ekuilibrit të jetës dhe luftës së pandërprerë kundër shpërqendrimit. Ne jemi të mbytur me këshilla për t'u bërë më produktivë dhe efikasë, si dhe hamendje për të optimizuar ditët tona. Por teknika të tilla shpesh përfundojnë duke i përkeqësuar gjërat. Ndjenja e ankthit bëhet më intensive, dhe megjithatë pjesët më kuptimplota të jetës duket se shtrihen përtej horizontit. Megjithatë ne rrallë bëjmë lidhjen midis betejave tona të përditshme me kohën dhe problemit përfundimtar të menaxhimit të kohës: sfida është se si të përdorim më së miri katër mijë javët tona, gjatësinë mesatare të jetës njerëzore.

Duke u mbështetur në njohuritë e filozofëve, psikologëve dhe mësuesve shpirtërorë të lashtë dhe bashkëkohorë, Oliver Burkeman jep një udhëzues argëtues, plot humor, praktik dhe përfundimisht të thellë për menaxhimin e kohës. Duke refuzuar obsesionin e kotë modern me ""bërjen e gjithçkaje"", “Katër mijë javë” i prezanton lexuesit mjetet për të ndërtuar një jetë kuptimplotë duke përqafuar fundin, duke treguar se shumë nga mënyrat që kemi për të shfrytëzuar kohën janë të padobishme dhe nuk janë vërtet të pashmangshme dhe të pandryshueshme, ndaj si individë dhe si shoqëri mund t'i bëjmë gjërat ndryshe."

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages270
ISBN9789951846127
Published year2023
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFon Ilia
I ri1