I ri Cmim i reduktuar! Kater mije jave – menaxhimi i kohes per vdekataret Shiko më të madhe

Kater mije jave – menaxhimi i kohes per vdekataret

Oliver Burkeman BZ0220

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

"Bestselleri i Oliver Burkeman-it sipas New York Times-it, për “Katër mijë javë”, ka goditur një akord të thellë me shumë lexues. Askujt nuk duhet t'i thuhet se nuk ka kohë të mjaftueshme.

Më shumë detaje

11108 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951846127

1 080 Lekë

-10%

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

23 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Pavarësisht se po fillojmë biznesin tonë, duke u përpjekur të shkruajmë një roman gjatë pushimit tonë të drekës ose po shohim një grumbull afatesh, ndërsa po planifikojmë një pushim, ne jemi të fiksuar pas zgjatjes së listave tona të detyrave, inbokseve të tejmbushura, ekuilibrit të jetës dhe luftës së pandërprerë kundër shpërqendrimit. Ne jemi të mbytur me këshilla për t'u bërë më produktivë dhe efikasë, si dhe hamendje për të optimizuar ditët tona. Por teknika të tilla shpesh përfundojnë duke i përkeqësuar gjërat. Ndjenja e ankthit bëhet më intensive, dhe megjithatë pjesët më kuptimplota të jetës duket se shtrihen përtej horizontit. Megjithatë ne rrallë bëjmë lidhjen midis betejave tona të përditshme me kohën dhe problemit përfundimtar të menaxhimit të kohës: sfida është se si të përdorim më së miri katër mijë javët tona, gjatësinë mesatare të jetës njerëzore.

Duke u mbështetur në njohuritë e filozofëve, psikologëve dhe mësuesve shpirtërorë të lashtë dhe bashkëkohorë, Oliver Burkeman jep një udhëzues argëtues, plot humor, praktik dhe përfundimisht të thellë për menaxhimin e kohës. Duke refuzuar obsesionin e kotë modern me ""bërjen e gjithçkaje"", “Katër mijë javë” i prezanton lexuesit mjetet për të ndërtuar një jetë kuptimplotë duke përqafuar fundin, duke treguar se shumë nga mënyrat që kemi për të shfrytëzuar kohën janë të padobishme dhe nuk janë vërtet të pashmangshme dhe të pandryshueshme, ndaj si individë dhe si shoqëri mund t'i bëjmë gjërat ndryshe."

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe270
ISBN9789951846127
Viti i Botimit2023
VendodhjaPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
GrupmoshaMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiFon Ilia