Nena e paqes qe fshin lotet e njerezimit View larger

Nena e paqes qe fshin lotet e njerezimit

Hak Xha Han Mun A-006346

New product

Përshkrim i shkurtër

Zbuloni historinë e patreguar të Hak Xha Han Mun, vajzës nga një fshat i vogël i Koresë së Veriut, e cila tashmë njihet nga miliona njerez si Nëna e Paqes. Historia e saj e dhimbshme na tregon për një fëmijëri të dhunuar nga lufta, për sprovat e besimit dhe për marrëdhënien me bashkëshortin e saj të ndjerë, Rev. Son Mjong Mun. Tregon se si ata të dy, së bashku, ndërtuan një lëvizje të gjerë ndërkombëtare, që ka në thelb të saj krijimin e një bote të paqes.

More details

987 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

GLA
ISBNManjola Vasmatics
Viti i botimit2020

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri fillon me një nga risitë që dr. Hak Xha Han Mun ka iniciuar në shërbim të paqes në botë, çmimi i Paqes SunHak, që denjësisht mund të jetë i barazvlefshëm me atë të çmimit Nobel. E pastaj natyrshëm libri të fut në historinë e fëmijërisë së saj. Rëndësinë dhe domethënien e të lindurit vajzë ne familjen ku ajo lindi, sfidën dhe rrezikun e kalimit nga Koreja e Veriut në atë të Jugut në kohë lufte, adoleshencën dhe vetëdijen e të lindurit me një mision të rëndësishëm jo vetëm për veten por për të gjithë botën. Takimi me burrin, me të cilin do të konkretizonte misionin e jetës së saj, si dhe rrugëtimin e të bërit Nëna e Paqes për gjithë njerëzimin.

Është një tregim i fuqishëm emocional, intelektual dhe praktik i një gruaje të jashtëzakonshme që u dha jetë dhe vizion jo vetëm 14 fëmijëve të saj biologjik por miliona të rinjve që iu bashkuan idesë së tyre në ndërtimin e paqes në botë. Një tregim i mbushur me dhimbje, lot dhe sfida të paimagjinueshme e në të njëjtën kohë mbushur me shumë shpresë, vizion dhe dashuri.

KOMENTE

“Puna e Federatës së Paqes Universale për paqe është shumë e nevojshme për botën sot, aq më tepër për rajonin e Ballkanit. Nuk kam dyshim se autobiografia e Nënës Mun do i ndriçojë dhe do u japë shpresë e frymëzim të thellë të gjithë atyre që do e lexojnë”.

— Alfred Moisiu, president i Shqipërisë (2002-2007)

“Libri i kujtimeve i dr. Hak Xha Han Mun, si përmbledhje e përjetimeve më të zgjedhura të jetës së saj, është shembull i përkushtimit jetësor të një Nëne që, bashkë me familjen e saj, kapërceu kalvaret më të rënda që sfiduan jetën e saj. Rrëfimi i saj është i sinqertë e i drejtpërdrejtë. Është rrëfim për jetën dhe sfidat e saj. Është rrëfim i shkrirë në një projekt të madh dhe jo të pamundshëm. Projekti i Lirisë, i paqes së qëndrueshme, i progresit dhe i zhvillimit të gjithanshëm nuk ka çmim. Kësaj rruge ajo, bashkë me bashkëshortin e saj, iu qas që herët dhe me devotshmëri”.

— Prof. dr. Fatmir Sejdiu, president i Republikës së Kosovës (2006-2010)

REVIEW

Libri me kujtime i Nënës së Paqes do të shërbejë si udhërrëfyes për përmbushjen e misionit të Paqes në botë nga të gjithë brezat e Ambasadorëve për Paqe. Në këtë libër, ajo tregon se ndjen praninë e bashkëshortit të saj të shtrenjtë, me fytyrën që shndrin nga gëzimi e lumturia. Në finalen e librit të saj unik, Nëna e Paqes konkludon se e vetmja shpresë është t’i sjellësh gëzim njerëzimit përmes Bekimit të martesave dhe familjeve në harmoni me Prindin Qiellor.

- Dr. Gaqo Apostoli, Deputet (1992-2005); Ministër i Transportit të Shqipërisë (1997 - 1998)

Të japësh dashuri është një dhunti e veçantë. Ky libër kujtimesh i dr. Hak Xha Han Mun ka faqe të mrekullueshme për dashurinë njerëzore dhe sakrificën për hir të të tjerëve. Vuajtja, qëndresa, falja, përkushtimi, vizioni dhe veprimi për mirëqenien dhe paqen në botë janë historia e saj unike.

- Dr. Saemira Pino (Gjipali), Zëvendësministre e Arsimit dhe Shëndetësisë (2002-2005), Shqipëri

Dëshiroj ta përgëzoj themeluesen, dr. Hak Xha Han Mun, që ka krijuar Çmimin Sunhak për të bërë të njohura përpjekje, që e bëjnë botën një vend më të mirë. Ideali që ju mbroni - një botë ku ne jetojmë në paqe me njëri-tjetrin - nuk është vetëm diçka që ia vlen të merresh, por edhe domosdoshmëri morale.

- Dr. Akinvumi A. Adesina, president, Banka Afrikane për Zhvillim, Nigeri

Nëna Mun është një grua me shpirt të pathyeshëm, me dashuri të thellë dhe me përulësi të pashoqe. Ajo është gdhendur në histori si një udhëheqëse vizionare që ka kontribuar për një botë më të mirë dhe më paqësore.

- Margaret R. Best, Anëtare e Parlamentit Provincial, Ontario, Kanada (2007-2013)

Nëna Mun po çon nëpër botë mesazhin e Zotit dhe po punon për të ndihmuar martesa dhe familje që të mbijetojnë gjatë këtyre kohërave të trazuara, duke bërë bashkë të gjitha kombet dhe fetë për të arritur paqen botërore. Ne nuk njohim askënd, as në të kaluarën e as në të tashmen, që ka punuar më shumë se Nëna Mun për t’i arritur këto synime.

- Dan Bërton, Anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së (1983-2013)

Uniteti është elementi më kryesor i veprës së dr. Mun. Ne kemi nevojë për unitet dhe për bekimin e Zotit në mënyrë që udhëheqësit fetarë, parlamentarët dhe profesionistët nga çdo fushë e jetës të kapërcejnë sfidat dhe pengesat për ndërtimin e një bote me paqe të qëndrueshme.

- Xhon Dulitëll, Anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së (1991-2009)

Dr. Mun na ka lënë përshtypje të thella për faktin se ajo po i vazhdon intensivisht përpjekjet e bashkëshortit të saj për t’i përcjellë botës mesazhin e paqes dhe bekimin e martesës.

- Dr. Villem van Ekelen, ish-ministër i mbrojtjes i Holandës

Puna e pareshtur e Nënës Mun për paqe është një shembull për t’u ndjekur, veçanërisht përpjekjet e saj të vazhdueshme për ruajtjen e familjes tradicionale, që u mëson fëmijëve tanë vlera morale dhe shpirtërore dhe që e vendos Zotin, dashurinë dhe paqen në qendër të jetës sonë të përditshme.

- Maria Fernanda Flores, Zonja e Parë, Nikaragua (1999–2002)

Ne politikanët nuk ia dalim gjithmonë të përmbushim premtimet tona. Dr. Mun nuk është politikane; ajo është një person privat. Kështu që, mund të kishte zgjedhur një jetë shumë të rehatshme; mirëpo, ajo zgjodhi të vepronte.

- Dalia Itzik, presidente e Izraelit (2007)

Historia e dr. Hak Xha Han Mun është ajo e një jete të jetuar në përkushtim të plotë ndaj Zotit dhe njerëzimit. Ajo vjen në një kohë kur bota jonë e copëzuar ka nevojë urgjente për një këndvështrim gjithëpërfshirës mbi paqen botërore. Ky libër duhet të lexohet patjetër nga të gjithë aktivistët e paqes në botë.

- Gudlak Xhonatan, president i Nigerisë (2009-2015)

Me anë të jetës dhe arritjeve të saj zj. Mun ka fituar respekt dhe adhurim të jashtëzakonshëm. Vështirësitë dhe sprovat që ka kaluar kjo grua e mrekullueshme janë të paimagjinueshme. Pavarësisht gjithçkaje, zemra, sinqeriteti dhe dëshira e saj për ta ndryshuar botën për mirë mbeten të pandryshuara.

- Leonid Kravçuk, presidenti i parë i Ukrainës (1991-1994)

E kam njohur Zonjën e hirshme Hak Xha Han Mun nëpërmjet gjyshit tim, Myftiut të Madh Ahmad Kuftaro. Ndjej se ajo është e aftë ta mbrojë këtë mesazh të madh dhe të luftojë për të, dhe t’i ndihmojë gratë e botës që të përmirësojnë situatën e tyre dhe të zhdukin varfërinë, paditurinë e vuajtjen.

- Zj. Esma Kuftaro, Bordi Këshillimor i Grave, e dërguar speciale e OKB-së, Siri

Uroj që kujtimet e dr. Hak Xha Han Munit të bëjnë të mundur që ajo të njihet, me të drejtë, si një nga gratë udhëheqëse më të rëndësishme dhe më frymëzuese të kohës sonë.

- Particia Lalonde, ish-anëtare e Parlamentit Evropian, Francë

Themeluesit e FPU-së pranojnë se të jetuarit për hir të të tjerëve dhe për interesin publik është baza e zhvillimit të një bote të ndërvarur. Kjo ishte perspektiva sipas të cilës u organizua Samiti Afrikan, i kryesuar prej vëllait dhe mikut tim, Maki Sall, president i Senegalit, dhe prej të cilës mori jetë projekti “Afrika Qiellore” i mbështetur nga Nëna e Paqes, dr. Hak Xha Han Mun. Nigeri po ndryshon sepse ne mbartim vlerat dhe idealet të cilat janë në përputhje me ato që mishëron Federata e Paqes Universale.

- Isuf Mahmadu, President i Republikës së Nigerit

Nëna Mun po punon për të krijuar një botë të ndërvarësisë, mirëqenies së ndërsjellë dhe vlerave të përbashkëta. Një botë në të cilën të gjithë njerëzit jetojnë së bashku duke e respektuar dhe dashur njëri-tjetrin si vëllezër e motra: një familje njerëzore nën Zotin! Le të bashkohemi me të në këtë mision hyjnor! Le ta mbështesim këtë kauzë fisnike!

- Profeti Samuel Radebe, themelues i Kishës së Zbulesës së Zotit, Afrikë e Jugut

Gjatë këtyre kohëve të jashtëzakonshme kur ndasitë, urrejtja dhe klima e frikës kërcënojnë unitetin global dhe bashkëpunimin ndërkombëtar, dr. Hak Xha Han Mun është një fanar shprese për ata që vazhdojnë të besojnë se paqja afatgjatë është një qëllim i arritshëm dhe jo vetëm një ëndërr.

- Leni Robredo, zëvendëspresidente e Filipineve

Përpjekjet e palodhura të Nënës Mun për të sjellë paqe në këtë botë të trazuar, kanë frymëzuar miliona gra të çdo moshe anembanë globit. Ka ardhur koha që të gjithë ne ta nderojmë këtë grua të rrallë për misionin e paqes, drejtësisë sociale dhe shpresës, që ajo ka marrë përsipër.

- Rima Salah, ish-asistente e Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara

Për shumë vite, dr. Hak Xha Han Mun, e motivuar nga zemra e saj e madhe dhe nga natyra e saj e bujare, ka kushtuar kohë dhe përpjekje të shumta për hir të paqes dhe mirëqenies së njerëzimit. Ajo ka një aftësi unike për t’u kujdesur për njerëzit dhe njëkohësisht u jep atyre kurajë që të ndërtojnë një komunitet me dashuri dhe solidaritet.

- Maki Sall, president i Republikës së Senegalit

Dr. Hak Xha Han Mun është epitomë e një jete të shenjtëruar e cila flet me guxim hyjnor për të nxjerrë në pah më të mirën e çdonjërit prej nesh, për ta bërë këtë botë një vend më të mirë.

- Kryepeshkopi Augustus Stallings Jr., patriark dhe themelues i bashkësisë katolike afro-amerikane “Tempulli Imani”

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages386
ISBNManjola Vasmatics
Shtëpia botueseMother of peace - a memoir by Hak Ja Han Moon
RedaktoriManjola Vasmatics
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat21 x 14.8
PërkthyesiSokol Rexhepi