Specials

Utopik & Distopik There are 52 products.

per page
 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  HarperCollins is proud to present its incredible range of best-loved, essential classics. Winston Smith rewrites history. It's his job.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Pas “Hijet e Muzgut”, Arben Kallamata sjell nga Kanadaja “Un Mort”, romanin e tij të dytë historik.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Ky roman ka personazh kryesor (un-i) rrëfyes një person femër, që është larguar nga Shqipëria dhe jeton në Gjermani. Bashkë me dëshpërimin e largimit nga atdheu ajo ruan në shpirt e në mendje edhe shumë kujtime të hidhura për privacionet e jetës së dikurshme. Rrëfimi përqendrohet në mungesat e fustaneve (në kuptimin e objektit veshje/rroba). Ky roman...

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Romani “Kohë Astrale” i ka të gjitha, thriller, satirë dhe endje filozofike apo metafizike.

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Çmimi “Akutagawa”, një nga çmimet letrare më prestigjioze të Japonisë, e çimentoi reputacionin e Ryu Murakamit në vendin e tij, si mjeshtër i letërsisë së errët dhe të dhunshme.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Shkruar në çaste të dhimbshme, por gjithmonë me emocion, ky libër është kronika intime e Spanjës së dekadave të fundit. Gjithashtu, është një rrëfim që na kujton se jemi qenie të pambrojtura, përpara nevojës për t’u ngritur dhe për të vazhduar përpara edhe pse duket e pamundur, edhe kur të gjitha nyjat që na lidhnin me të tjerët janë këputur ose i kemi...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Konsideruar si kryevepra postmoderniste e Julian Barnes, romani Papagalli i Floberit sfidon kufijtë ndarës mes poezisë dhe filozofisë, mes historisë dhe letërsisë, mes librit dhe jetës, duke shërbyer si ushqim shpirtëror dhe pasuri kulturore.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Ditën që një romanciere e re zbulon se redaktori i saj rrezikon të kapet nga Policia e Kujtesës, ajo dëshiron dëshpërimisht ta shpëtojë. Për të po bëhet gjithnjë e më e vështirë të fshehë kujtimet e veta. Të dy ata do të përpiqen të shpëtojnë të shkuarën, objektet dhe veten.  “Policia e Kujtesës” është një distopi e bukur dhe përndjekëse për fuqinë e...

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 300 Lekë In Stock

  Për të gjithë adhuruesit e letërsisë së Ann Patchett, romani "Liqeni Tom" vjen në gjuhën shqipe më datë 1 Gusht 2023, publikuar në të njëjtën kohë në të gjithë botën! Nga autorja e mirënjohur e romaneve “Shtëpia holandeze” dhe “Bel Canto” vjen një roman me nuanca intelegjente dhe me një rrëfim tepër të sinqertë për familjen dhe për jetën e nënave që kanë...

  1 300 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  "Shpesh njerëzit tregohen të verbër, apo bëjnë sikur. Kjo është një nga arsyet që kam shkruar romanin tim "Verbëri", të cilit ju i dhatë çmim. Gëzohem që më vlerësuat pikërisht për atë libër që e kam në zemër."  Pas romanit "Murtaja" të Albert Kamysë, askush nuk ka ditur të përshkruajë një ankth kolektiv kaq metaforik dhe kaq real siç e përshkruan romani...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 100 Lekë In Stock

  Romani "193 Kafazët" përmes një gjuhë të mrekullueshme paraqet tand llumin e mbledhun në nënvetdijen e shqiptarit të postdikaturës. Nëse ka diçka që mundet me e ndryshue realitetin shqiptar, ninvetdijen e tij, két mund ta bajë vetëm arti, se arti dhe letërsia janë të vetmet që s'mund të manipulohen nga diktatura e pinjojtë e saj.

  1 100 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Kryevepra distopike e George Orwell, 1984, është ndoshta libri më me ndikim i shekullit të njëzetë. Ai vjen me nje tjeter perkthim ne shqip nga Gjergj Erebara

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 120 Lekë 1 400 Lekë -20% In Stock

  Ben Blushi vjen para lexuesit me nje tjeter roman futurist, i hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Pegi.

  1 120 Lekë
  1 400 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Romancieri dhe studiuesi Gazmend Krasniqi vjen me nje roman te ri te stilit postmodernist

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  Romani i fundit i shkrimtarit Agron Tufa, “Arratia e fundit e Baltazar Ketës”, është një roman-baladë, një roman-mit, me heronj plot ëndrra të bukura e të sëmura, që rravgojnë drejt së pamundurës, midis një realiteti dhe sfondi shoqëror depresiv.         

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në romanin “Pilisama Selfie” shkrimtari Zija Çela ndërton një qytet gjysmë provincial, të mbushur deri në grykë me vanitete njerëzore autentike, të cilat marrin jetë nga përballja me marrëzitë dhe lajthitjet kolektive, ku gjedhja letrare parodiake plekset me prirjen tashmë të sprovuar të autorit për të përqeshur pa mbarim bashkëkohësit e vet.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  "Pallati i Ëndrrave” është një nga romanet thelbësore të Ismail Kadaresë, me frymën e epikës, të cilën letërsia europiane e quante të shteruar: me njëmbëdhjetë romane, - titujt kryesorë të të cilëve po përkthehen herë pas here, vepra e tij vazhdimisht ka qenë në listën e kandidaturave për çmimin “Nobel”, në emër të letërsisë së Shqipërisë. Ai do ta...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
  New

  Një rrëfim i bukur, i pasur e plot shpirt, për atë çka e pret njerëzimin nëse refuzon shkencën. Një roman që të tensionon dhe në të njëjtën kohë tepër argëtues për njerëzit e vegjël në një botë të madhe dhe dëshirën e tyre angazhuese, por edhe shkatërruese për të besuar në idealet e larta. Fituesi i "Çmimit Europian për Letërsinë", 2021

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock
  New

  Ben Blushi vjen para lexuesit me nje tjeter roman futurist, i hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Pegi. Gjate muajit shkurt Bukinist.al ka ne fokus vepren e Ben Blushit dhe jane ne dispozicion te lexuesit 50 kopje me firmen e autorit per te gjithe ata qe duan ta kene ne biblioteke me nenshkrimin e tij.

  1 400 Lekë
  In Stock
Showing 33 - 52 of 52 items